DVD های ۱۰۰۰ ترابایتی در راهند؛ ذخیره اطلاعات تا اخر عمر

به دست -

how-long-will-files-last

دو مشکل بزرگ در تهیه نسخه پشتیبان از فایل ها و اطلاعات مهم، طول عمر وسایل ذخیره سازی و ظرفیت محدود آنها است. محققان استرالیایی به فناوری دست یافته اند که نه تنها ظرفیتی به مراتب بالاتر از هارد دیسک ها و یا DVD های امروزی را فراهم میکند بلکه باعث طول عمر بسیار بیشتر اطلاعات ذخیره شده نیز میشود.

همه وسایل ذخیره سازی دارای طول عمر مشخصی هستند. مثلاً هارد دیسک های امروزی به دلیل وجود قطعات مکانیکی متحرک در داخل آنها، عمر محدودی دارند ولی بهتر از آنها، DVD ها و یا دیسک های Blu-ray هستند که عمری بالغ بر ۱۰۰ سال دارند.

با این که مسئله طول عمر وسایل ذخیره سازی کمتر مشکل ساز بوده است ولی مسئله دوم یعنی ظرفیت دیسک ها همیشه مورد توجه محققان بوده است چرا که در دنیای امروز و با توجه به افزایش حجم اطلاعات، نیاز به وسایل ذخیره سازی پرظرفیت تر روزبروز بیشتر میشود.

تاکنون به نظر میرسید DVD ها و دیسکهای Blu-Ray تا حد ممکن پیشرفت کرده اند و دیگر نمیتوان بیش از این ظرفیت آنها را بالا برد. این مسئله صحت دارد و دلیل آن هم محدودیت در شعاع نور لیزر است که در ذخیره اطلاعات بر روی اینگونه دیسکها بکار گرفته میشود.

باریکترین شعاع پرتو لیزر در حد ۵۰۰ نانومتر است و نمیتوان شعاع نوری باریکتر از آن تولید کرد بنابر این DVD Writer ها قادر نیستند بلوک های حافظه کوچکتر از ۵۰۰ نانومتر را بر روی دیسک DVD یا ذخیره کنند.

اما محققان دانشگاه Swinburne استرالیا روشی نوین ابداع کرده اند که میتوان شعاع نوری بسیار باریکی از داخل این پرتو ۵۰۰ نانومتری استخراج کرد.

آنها به جای یک مولد نور لیزر، از دو مولد لیزری استفاده کرده اند که مولد اول نور لیزر با شعاع ۵۰۰ نانومتر را تولید میکند و نور لیزر دوم، بر سر راه پرتو اول قرار گرفته و به جز فرکانس مربوط به نور نقره ای که شعاعی در حد ۹ نانومتر دارد، بقیه فرکانس ها و امواج را فیلتر میکند.

به این ترتیب میتوان با استفاده از یک پرتو نوری ۹ نانومتری که طبیعتاً در مقایسه با ۵۰۰ نانومتر، فضای بسیار کمتری را اشغال میکند، بلوک های اطلاعاتی به مراتب کوچکتری را بر روی یک دیسک DVD جای داد. ظرفیت دیسک هایی که با این روش ایجاد میشوند تا ۱۰۰۰ ترابایت خواهد بود؛ به عبارت دیگر میتوان تا ۴۰ هزار فیلم HD را بر روی یک DVD ذخیره کرد.

البته جای دادن این حجم از اطلاعات بر روی یک دیسک DVD نیاز به درایو مخصوص و فناوری بهینه تری در تولید دیسک های DVD خواهد داشت اما اگر این روش را با فناوری های جدید که طول عمر دیسک های DVD را تا ۳×۱۰۲۰سال افزایش میدهند ترکیب کنیم، میتوان گفت عملاً هیچ محدودیتی در ذخیره اطلاعات، چه از نظر حجم و چه از نظر طول عمر اطلاعات، نخواهیم داشت.

با ساخت DVD های جدیدی که در دانشگاه Southhampton انگلستان در حال تهیه است، بزودی دیسک هایی در اختبار خواهیم داشت که حتی در دمای ۱۸۹ درجه نیز اطلاعات را بدون خرابی بر روی خود نگه میدارند و طول عمر آنها هم از نظر تئوری در حدود ۱۳٫۸ میلیارد سال برآورد میشود که این زمان تقریباً برابر عمر جهان از بدو پیدایش تا کنون است!

البته بعید به نظر میرسد چنین دیسکهایی در دنیای واقعی کاربرد زیادی داشته باشند اما شرکت هایی همچون فیسبوک که با حجم عظیمی از اطلاعات سرو کار دارند از همین حالا، روشهای جدیدی را به کار گرفته اند. مثلاً این شرکت هم اکنون از تعداد ۱۰۰۰ دیسک بلوری به طور موازی برای ذخیره چندین پتابایت اطلاعات بهره میگیرد.

جای شگفتی است که درست زمانی که روشهای معمول برای ذخیره اطلاعات بر روی دیسک های DVD و Blu-Ray به انتهای پیشرفت خود رسیده اند (که در استفاده های معمول و روزانه نیز همینطور است و بخصوص از لحاظ ظرفیت نمیتوان بیشتر از این از آنها انتظار داشت)، فناوری های جدید از راه میرسند که راهگشای آینده هستند.

تنها سوالی که باید برای پاسخ به آن کمی فکر کرد اینست که آیا واقعاً نیازی به نگهداری اطلاعات، مثلاً تصاویر فیسبوک تا ۱۳٫۸ میلیارد سال دیگر وجود دارد!؟

منبع: tweaktown


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]