۲۲نکته مفید و کاربردی برای افزایش طول عمر مفید باطری iPhone

به دست -

اگر شما هم جزو کسانی باشید که گوشی iPhone را به عنوان اسمارت فون محبوب خود انتخاب کرده باشید مطمئناً از قابلیت ها و قدرت آن بسیار راضی هستید اما دوست دارید باطری آن نیز دوام بیشتری داشته باشد تا هر روز مجبور نباشید آن را شارژ کنید. ما در این مفاله شما را در این زمینه راهنمایی خواهیم کرد.

به قول معروف هر چیزی قیمتی دارد و قیمت این زیبایی و قدرت، علاوه بر ارزش ریالی، مصرف بالاتر باطری است. حتماً شما هم هر یکی دو روز یک بار زحمت شارژ کردن iPhone تان را به دوش میکشید و آرزو میکنید که ایکاش باطری گوشی تان مثلاً ۲ روز بیشتر دوام میآورد.

در این مقاله شما با تنظیمات سیستم عامل iOS بیشتر آشنا می شوید و ۲۲ ترفند ساده اما مهم را خواهید آموخت که میتوان با بکارگیری آنها، عمر مفید باطری را تا حد قابل قبولی افزایش داد. در آخر نیز یکی دو نکته مهم درباره iOS 8 خواهیم داشت.

باید یادآوری کنیم شما میتوانید هر کدام از این تنظیم ها را بطور جداگانه و انتخابی انجام دهید و نیازی نیست که حتماً همه آنها را بر روی گوشی خود پیاده کنید.

۱- خصوصیت روشنایی خودکار را فعال کنید

iPhone مجهز به یک حسگر نوری است که شدت نور محیط را اندازه گیری میکند. اگر ویژگی Auto-Brightness را فعال کنید شدت روشنایی صفحه نمایش بطور خودکار مطابق با نور محیط تنظیم خواهد شد و زمانی که شما در محیط تاریکی مانند اتاق یا سینما هستید روشنایی صفحه به طور اتوماتیک کمتر شده و در نتیجه باطری کمتری مصرف میشود.

برای فعال کردن این ویژگی، برنامه Settings را اجرا کنید. سپس Display & Brightness را انتخاب کرده (در iOS 7 این گزینه Brightness & Wallpaper نام دارد) و سپس اسلایدر Auto-Brightness را بر روی سبز (فعال) قرار دهید.

۲- شدت روشنایی نمایشگر را پایین بیاورید

درست در بالای Auto-Brightness در مسیر قبلی یک اسلایدر بزرگتر میبینید که مربوط به روشنایی پیش فرض صفحه نمایش است. شما از طریق کشیدن این اسلایدر به سمت چپ میتوانید روشنایی پیش فرض نمایشگر را کمتر کنید تا صفحه، کمی تاریک تر دیده شود.

همانطور که میدانید هر چقدر رنگ سفید با شدت بیشتری نمایش داده شود انرژی بیشتری از باطری مصرف خواهد شد پس این موضوع را حتی در زمان انتخاب تصویر پس زمینه مد نظر داشته باشید.

۳- غیر فعال کردن Parallax Effect در iOS 7

یکی از ویژگی های جالب و زیبای iOS 7 ویژگی Background Motion است. این جلوه نمایشی، بسیار ظریف است و ممکن است یکی دو بار اول متوجه آن نشوید اما اگر دقت کنید زمانی که گوشی را به چپ و راست خم میکنید، آیکون برنامه ها به طور جداگانه حرکت میکنند گویی هر کدام بر روی یک صفحه مجزا قرار دارند. این جلوه به Parallax Effect موسوم است.

با اینکه این جلوه، زیبایی خاصی دارد اما همیشه در حال مصرف کردن باطری است. اگر زیاد به تجملات این چنینی اهمیت نمی دهید بهتر است این جلوه را از آدرس زیر غیر فعال نمایید تا در مصرف انرژی صرف جویی شود:

وارد اپلیکیشن Settings شوید. سپس General را انتخاب کرده و پس از آن گزینه Accessibility و سپس Reduce Motion را لمس کنید. در این صفحه اسلایدر Reduce Motion را فعال کنید تا iOS از جلوه های بصری کمتری استفاده کند.

۴- تصاویر پس زمینه پویا را غیر فعال کنید (iOS 7)

یکی دیگر از جلوه های تصویری زیبا در iOS 7 تصاویر متحرک هستند. این تصاویر که در پس زمینه و در زیر آیکون برنامه ها بصورت آرام و زیبایی حرکت میکنند، جلوه زیبایی را بوجود میآورند اما همین حرکت آرام باعث مصرف بی مورد باطری میشود.

تصاویر پس زمینه پویا ویژگی محسوب نمیشوند که بتوان آنها را فعال یا غیر فعال کرد بلکه تصاویر خاصی هستند که جلوه حرکتی را در داخل خود دارند. تنها کاری که باید بکنید اینست که یک تصویر ثابت و معمولی را از منوی Wallpapers & Backgrounds به عنوان تصویر پس زمینه انتخاب کنید.

۵- بلوتوث خود را همیشه خاموش نگه دارید

خصوصیت اتصال به شبکه های بیسیم از طریق فناوری بلوتوث برای کسانی که میخواهند از هدست یا هندزفری بیسیم استفاده کنند میتواند مفید باشد. اگر همیشه نیاز به این ندارید که از هندزفری بلوتوث استفاده کنید، این قابلیت را در حالت خاموش قرار دهید تا انرژی الکتریکی باطری به طور دائم برای روشن نگه داشتن بلوتوثی که هیچ وسیله ای از آن استفاده نمیکند مصرف نشود.

برای خاموش کردن بلوتوث از برنامه Settings گزینه Bluetooth را انتخاب کرده و اسلایدر آن را بر روی off یا خاموش تنظیم نمایید. همین کار را میتوانید از طریق کنترل پنل هم انجام دهید. برای این کار منوی کرکره ای را از پایین به بالا بکشید. آیکون Bluetooth را در وسط صفحه پیدا خواهید کرد که با یک بار لمس کردن آن، قابلیت Bluetooth خاموش خواهد شد.

۶- قابلیت اتصال به شبکه های LTE را غیر فعال کنید

گوشی iPhone به طور پیش فرض دائماً در حال جستجوی سیگنال شبکه های ۳G و ۴G است. این شبکه ها قادرند اطلاعات را با سرعت بیشتری به وسیله مقابل منتقل کنند اما همین سرعت بالاتر، به قیمت مصرف بالاتری از انرژی باطری تمام میشود. اگر هنوز از شبکه های ۳G و ۴G استفاده نمی کنید باید قابلیت جستجوی سیگنال این شبکه ها را خاموش کنید.

اگر استفاده از شبکه های قدیمی تر مانند ۲G باعث کاهش سرعت ارتباط و بخصوص دانلود صفحات اینترنتی می شود اما اگر گشت و گذار در اینترنت با سرعت پایین شما را آزرده نمیکنید غیر فعال کردن شبکه های LTE زمان بیشتری را برای فعالیت در اختیار باطری خواهد داد.

برای اینکار وارد Settings شوید و گزینه Cellular را انتخاب کنید سپس اسلایدر LTE Enable را بر روی Off قرار دهید. اگر واقعاً خودتان را فقط محدود به استفاده از شبکه بیسیم WiFi نمایید، میتوانید کلاً اسلایدر Cellular Data را بر روی Off قرار دهید.

۷- قابلیت WiFi را غیر فعال کنید

یکی دیگر از شبکه های پرسرعت بیسیم، WiFi است که iPhone میتواند از آنها استفاده کند. سرعت انتقال اطلاعات در WiFi حتی از شبکه های ۳G و ۴G هم بیشتر است اما برای دسترسی به یک شبکه WiFi حتماً باید در محدوده پوشش یک فرستنده محلی یا همان Hotspot قرار داشته باشید در صورتیکه شبکه های ۳G و ۴G در کل سطح شهر قابل دسترسی هستند.

روشن نگه داشتن قابلیت جستجوی شبکه های WiFi نیز به نوبه خود باعث میشود باطری گوشی سریعتر خالی شود. قابلیت WiFi را تنها زمانی که نیاز دارید روشن کنید و پس از انجام کارتان آنرا خاموش کنید. مثلاً زمانی که در یک مرکز خرید یا فرودگاه هستید و میخواهید به طور موقت از اینترنت فرودگاه استفاده کنید میتوانید آن را فعال و سپس آنرا خاموش کنید.

برای خاموش کردن WiFi از برنامه Settings وارد شده و سپس WiFi را انتخاب کنید و اسلایدر مربوط به آن را بر روی Off قرار دهید تا خاموش شود. همینطور میتوانید این قابلیت را نیز مانند Bluetooth از طریق بالا کشیدن کرکره و یک بار لمس کردن آیکون WiFi غیر فعال کنید.

۸- خدمات مسیر یابی را غیر فعال کنید

یکی از قابلیت های مفید iPhone مجهز بودن به سیستم مسیر یابی داخلی یا همان GPS است. مسیریاب به شما کمک میکند محل فعلی خود را بر روی نقشه شهر پیدا کنید و یا بهترین و کوتاهترین مسیر رسیدن به یک رستوران یا اداره را پیدا کنید.

اما این قابلیت هم در صورتیکه به طور دائمی روشن باشد انرژی زیادی را بیهوده از باطری مصرف خواهد کرد. شما میتوانید این ویژگیی را غیرفعال نگه دارید و تنها زمانی که به آن نیاز دارید آنرا فعال نمایید.

برای غیر فعال کردن قابلیت GPS به برنامه Settings رفته و سپس Privacy را انتخاب کنید و بعد وارد Location Services شده و اسلایدر آن را بر روی سفید یا off قرار دهید.

۹- قابلیت های اضافی Location Settings را نیز خاموش کنید

چندین قابلیت دیگر در iPhone وجود دارد که یا از GPS استفاده کرده و یا از ارتباط اینترنت برای دریافت اطلاعات مورد نیاز خود استفاده میکنند که در صورتیکه به آنها به طور دائمی نیازی ندارید میتوانید آنها را نیز خاموش کنید.

برای این کار از همان مسیر قبلی یعنی Settings و بعد Privacy و سپس Location Services وارد شوید و این بار System Services را انتخاب کنید. در اینجا تعدادی از سرویس هایی که به طور پیش فرض در پس زمینه سیستم عامل فعال هستند و باعث اتلاف انرژی باطری میشوند ملاحظه میکنید، مثل Traffic و یا Compass Calibration و غیره.

هرکدام از آنها را که واقعاً نیازی ندارید خاموش کنید مثلاً گزینه های Diagnostics & Usage و Location-Based iAds و همینطور Popular Near Me و Setting Time Zone را حتماً خاموش کنید.

۱۰- ویژگی بروز رسانی خودکار برنامه ها را خاموش کنید

سیستم عامل iOS 7 مجهز به ویژگی های جدیدی است که برنامه ها و سرویس های پرکاربرد در اسمارت فون شما را همیشه به روز و آماده نگاه میدارد تا در صورت نیاز به آنها، بروز ترین اطلاعات را در اختیار داشته باشید.

مثلاً اگر برنامه اخبار اجتماعی را هر روز قبل از ساعت ۷ و نیم چک میکنید، iOS 7 این را به عنوان یک عادت روزانه از رفتار شما یاد گرفته و پس از مدتی خودبخود برنامه مورد نظر شما را در پس زمینه و بدون اطلاع شما سر ساعت ۷ و نیم بروز رسانی میکند تا هر وقت که شما برنامه را اجرا کردید جدیدترین اطلاعات به شما نشان داده شوند.

این قابلیت به طور پیش فرض روشن است و مسلم است که قسمتی از انرژی باطری هم برای این موضوع مصرف میشود. برای خاموش کردن این ویژگی از طریق اپلیکیشن Settings وارد شده و بعد وارد General شوید سپس Background App Refresh را انتخاب کنید.

در اینجا یا کلاً این سرویس را خاموش کنید و یا آنرا تنها برای برنامه خاصی که مورد نیاز شماست فعال نگاه دارید و این سرویس را برای بقیه برنامه ها بر روی off قرار دهید.

۱۱- اپلیکیشن ها را به طور خودکار بروز رسانی نکنید

سیستم عامل iOS 7 قابلیت بروزرسانی برنامه ها را نیز در خود دارد به این معنی که اگر نسخه جدیدی از اپلیکیشن خاصی در App Store منتشر شود، iOS 7 به طور خودکار نسخه جدید را برای شما دانلود کرده و نصب میکند.

شما میتوانید این ویژگی را غیر فعال کنید و برای بروز رسانی نسخه جدید اپلیکیشن ها بصورت دستی اقدام کنید. از این طریق مقداری از انرژی باطری که صرف این سرویس میشد آزاد شده و عمر باطری iPhone شما را طولانی تر خواهد کرد.

از برنامه Settings وارد شوید و بعد iTunes & App Store را انتخاب نمایید سپس در قسمت Automatic Downoads گزینه Updates را پیدا کنید و اسلایدر مربوطه را بر روی off قرار دهید.

۱۲- قابلیت Data Push را خاموش کنید

بعضی از حسابهای کاربری مانند اکانت جی میل، یاهو و یا iCloud به طور خودکار، ایمیل های جدید را دانلود کرده و یا در برنامه های Sync، فایلها جدید را به طور خودکار بر روی سرور ارسال میکنند. به هر حال هر چقدر گوشی شما تعداد دفعات بیشتری به شبکه وصل شود میزان بیشتری از باطری مصرف میشود.

اگر این ویژگی را غیرفعال کنید یا برنامه ها را طوری تنظیم کنید که در زمان نیاز و بصورت دستی این کار را انجام دهند، مقداری در انرژی باطری صرفه جویی خواهید کرد. برای اینکار وارد برنامه Settings شوید و سپس Mail, Contacts, Calendar را انتخاب کرده و بعد Fetch New Data را انتخاب و در آخر Push را انتخاب کنید.

حال اسلایدر مربوطه را بر روی سفید یا off تنظیم کنید. (ترفند بعدی نیز مرتبط با این ترفند است).

۱۳- تعداد دفعات چک کردن اتوماتیک ایمیل هایتان را کاهش دهید

اگر طبق ترفند قبلی دوست ندارید کل ویژگی را غیر فعال کنید حداقل میتوانید حساب کاربری مربوط به ایمیل هایتان را بر اساس زمانبندی مناسبی تنظیم کنید که مثلاً iOS فقط هر یک ساعت یکبار ایمیل تان را چک کند.

برای اینکار وارد برنامه Settings شده و همانند مسیر قبل وارد Mail, Contacts, Calendar شده و Fetch را انتخاب کنید سپس گزینه مناسب خود را انتخاب نمایید. اگر این گزینه را بر روی Manually قرار دهید iOS هیچگاه ایمیل های جدید را برای شما دانلود نخواهد کرد و شما این کار را باید بطور دستی انجام دهید اما این حالت، بیشترین صرفه جویی را در مصرف باطری به دنبال خواهد داشت.

۱۴- زمان مربوط به ویژگی Auto-Lock را کاهش دهید

گوشی iPhone شما کمابیش مانند همه اسمارت فون های دیگر دارای ویژگی خاموش شدن اتوماتیک صفحه نمایش است که پس از مدت زمان معینی اتفاق میافتد. در iOS 7 این ویژگی Auto-Lock نام دارد.

حال اگر شما iOS را طوری تنظیم کنید که زودتر صفحه نمایش را خاموش کند، انرژی بیشتری از باطری صرفه جویی خواهد شد.

برای انجام این کار اپلیکیشن Settings را اجرا کرده و General را انتخاب کنید سپس Auto-Lock را انتخاب کنید و مدت زمان آن را بر روی کمترین مقدار، مثلاً یک یا دو دقیقه تنظیم نمایید. با اینکار پس از اینکه کارتان با گوشی تمام شد، صفحه نمایش سریعتر خاموش میشود و به این ترتیب انرژی کمتری از باطری به هدر میرود.

۱۵- ویژگی Equalizer را در برنامه پخش موزیک خاموش کنید

برنامه پخش موزیک در iOS 7 دارای ویژگی است به نام Equalizer که زیر و بمی صدای پخش شده را تنظیم میکند. مثلاً اگر به موسیقی کلاسیک گوش میدهید میتوانید Equalizer پخش کننده را بر روی حالت Classic قرار دهید تا موسیقی زنده تری را بشنوید.

اگر چه دوستداران پر و پا قرص موسیقی حاضر به خاموش کردن این ویژگی نیستند چون کیفیت موسیقی برایشان از عمر باطری مهمتر است اما اگر شما زیاد به موسیقی گوش نمیدهید و یا تغییر جزئی در زیر و بمی صدا برایتان زیاد مهم نیست میتوانید Equalizer را خاموش کنید.

مسلماً با این کار همیشه تونالیته صداهای پخش شده یکسان و ثابت خواهد بود اما چون این ویژگی بصورت پویا عمل میکند و همیشه آماده است تا با شروع پخش موسیقی شروع به کار کند بنابر این همیشه منتظر است و همین انتظار دائمی، قسمتی از انرژی باطری را به هدر میدهد.

برنامه Settings را اجرا کنید. به قسمت Music رفته و وارد EQ شوید سپس گزینه Off را لمس کنید تا Equalizer خاموش شود.

۱۶- قابلیت “نقطه دسترسی” شخصی را خاموش کنید

iPhone دارای قابلیتی است که میتوان آنرا به عنوان یک مودم مرکزی تعریف کرد تا گوشی ها و یا وسایل دیگر نیز بتوانند از طریق iPhone شما به اینترنت متصل شوند. اگر میخواهید از چنین قابلیتی استفاده کنید که هیچ اما اگر نمیخواهید اینترنت خود را برای شخص دیگری به اشتراک بگذارید، خاموش کردن این قابلیت در صرفه جویی باطری بسیار موثر خواهد بود.

برای غیر فعال کردن این قابلیت همانند قبل، پس از وارد شدن به برنامه Settings وارد Personal Hotspot شده و اسلایدر آن را بر روی Off قرار دهید. فقط یادتان باشد اگر زمانی خواستید از Personal Hotspot استفاده کنید، حتماً پس ار اتمام کار آنرا دوباره خاموش کنید وگرنه در عرض چند ساعت، کل باطری شما خالی خواهد شد.

۱۷- پرمصرف ترین برنامه را بر روی گوشی خود شناسایی کنید (فقط در iOS 8)

تا بحال بیشتر ترفند های گفته شده مبنی بر خاموش کردن و یا غیر فعال کردن ویژگیها بوده اند اما این ترفند که فقط در سیستم عامل iOS 8 در دسترس است به شما اجازه میدهد برنامه یا اپلیکیشنی را که انرژی باطری را بیشتر از همه مصرف میکند شناسایی کنید.

iOS 8 دارای صفحه ای است به نام Battery Usage که برنامه های پرکاربرد و آنهایی که در طول ۲۴ ساعت گذشته و همینطور در طول هفته، بیشتر از بقیه برنامه ها باطری مصرف کرده اند را بصورت لیست وار و بر اساس مقدار مصرف آنها از بیشتر به کمتر درج میکند.

برای دستیابی به این صفحه برنامه Settings را اجرا کنید. General را انتخاب کرده و سپس وارد Usage شده و در آخر گزینه Battery Usage را انتخاب کنید. در لیست مذکور گاهاً ممکن است توضیح مختصری درست در زیر هر کدام از برنامه ها ملاحظه کنید که شما را درباره نحوه مصرف باطری توسط آن برنامه راهنمایی میکند.

مثلاً در این تصویر، زیر Personal Hotspot نوشته شده است “سیگنال ضعیف”. این نوشته نشاندهنده این است که چون قدرت امواج WiFi ضعیف بوده است، گوشی شما مجبور بوده است مدت بیشتری برای شناسایی وسایل دور و بر خود تلاش کند بنابراین مقدار بیشتری از انرژی باطری را مصرف کرده است.

۱۸- قابلیت Suggested Apps را خاموش کنید

iOS 8 یک ویژگی جالب دیگر هم دارد که با استفاده از شناسایی موقعیت و مکان فعلی شما، نشان میدهد که چه برنامه هایی (چه آنهایی که بر روی گوشی شما نصب هستند و چه برنامه هایی که در App Store موجودند) بیشتر به درد شما میخورند.

اگر چه این ویژگی در بعضی مواقع مفید به نظر میرسد اما چون دائماً در حال بررسی منطقه جغرافیای شما و همچنین مقایسه برنامه های مناسب برای شماست، مقداری از انرژی باطری را خواهد گرفت.

برای خاموش کردن این قابلیت از طریق Settings وارد شده و General را انتخاب کنید و سپس Handoff & Suggested Apps را برگزیده و اسلایدر مربوط به My Apps و همچنین App Store را بر روی سفید یا Off قرار دهید.

۱۹- یک اشتباه بزرگ: خارج شدن از اپلیکینش ها باعث صرفه جویی در مصرف باطری نمیشود!

اگر فکر میکنید با خارج شدن از یک برنامه و دوباره اجرا کردن آن، زمانی که به آن نیاز دارید در مصرف باطری صرفه جویی میشود اشتباه میکنید! سیستم عامل iOS 8 طوری طراحی شده است که با تغییر وضعیت یک اپلیکیشن از حالت “فعال” به “پس زمینه” یا Background activity، در حافظه بصورت مقیم میماند و هیچگونه باطری برای آن برنامه مصرف نمیشود چرا که پردازشی بر روی آن انجام نمیشود.

برنامه تا زمانی که در حالت background activity قرار دارد فقط در حافظه مقیم است تا اینکه کاربر آنرا دوباره اجرا کند. بنابراین اجرا کردن و بستن مکرر یک برنامه در طول روز بیشتر از زمانی که برنامه را فقط یکبار اجرا کنید و آنرا در حالت پس زمینه قرار دهید باطری مصرف خواهد کرد بنابراین پیشنهاد میکنیم اگر به این کار عادت کرده اید آنرا کنار بگذارید.

۲۰- گوشی خود را تا حد امکان کمتر به شارژ بزنید

روش درست استفاده از وسایل قابل حمل نظیر موبایل و کلاً وسایلی که از یک باطری قابل شارژ استفاده میکنند این است که صبر کنید باطری به طور کامل (یا نزدیک به آن) خالی شود و بعد اقدام به انجام این کار کنید. بعضی از کاربران در این مورد سهل انگاری میکنند اما این پیشنهاد ما دلیل علمی دارد.

مثلاً اگر زمانی که گوشی شما ۷۵ درصد پر نشان میدهد اقدام به شارژ مجدد کنید، کم کم باطری گوشی به این مقدار عادت کرده و حداکثر شارژ باطری شما را به جای ۱۰۰ درصد،  ۷۵ درصد در نظر میگیرد!

یعنی اگر نشانگر باطری گوشی، به طور کامل، پر را نشان میدهد در واقع تنها ۷۵ درصد از ظرفیت باطری شما پر شده است و هنوز ۲۵ درصد جا دارد اما به دلیل تکرار در شارژ پیش از موقع و پایین آمدن ظرفیت باطری، باطری تا حداکثر ظرفیت واقعی خود شارژ نخواهد شد.

پس بهتر است صبر کنید تا نشانگر شارژ به عدد ۲۰ درصد و حتی کمتر برسد و سپس اقدام به شارژ مجدد باطری کنید تا عمر کلی باطری شما افزایش پیدا کند.

۲۱- یک باطری ثانویه برای iPhone خریداری کنید

اگر واقعاً مدت زیادی از گوشی خود استفاده میکنید و با وجود انجام تمام توصیه های بالا هنوز هم شارژ باطری شما زود تمام میشود بهترین راه، خرید یک باطری جانبی برای iPhone است.

شرکتهایی مثل mophie و Kensington باطری های جداگانه ای را برای iPhone تولید کرده اند که میتواند تا چند روز امکان استفاده از iPhone را برای شما فراهم کند.

۲۲- کارهایی که بیشتر از باطری استفاده میکنند را کمتر انجام دهید

همیشه بهترین راهکار برای صرفه جویی در مصرف باطری در تغییر و یا بهینه سازی تنظیمات خلاصه نمی شود بلکه به نحوه کاربری شما نیز مرتبط است. اگر کارهایی را با گوشی انجام میدهید که دائماً نیاز به روشن ماندن گوشی دارند و یا برنامه ها و یا بازی هایی که همیشه صفحه نمایش را روشن نگه میدارند نباید انتظار داشته باشید که باطری گوشیتان زیاد دوام بیاورد.

پس اگر واقعاً دوست دارید با یک بار شارژ، مدت بیشتری از گوشی خود استفاده مفید داشته باشید باید کمتر به برنامه هایی مثل بازی، تماشای فیلم و گشت و گذار بیمورد در صفحات اینترنتی بپردازید چرا که اینها آن دسته از کاربری هایی هستند که به دلیل روشن نگه داشتن صفحه نمایش و پردازش بالا، بیشترین فشار را بر روی باطری وارد میکنند.

 


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]