گجت های صوتی باز هم در مظان اتهامات امنیتی!

به دست -

رسوائی پیش آمده برای تلویزیون های هوشمند سامسونگ، بار دیگر چالش مسائل امنیتی گجت های کنترل شده با صدا را در کانون توجه رسانه ها قرار داد. اما اگر فکر می کنید سامسونگ در این قضیه تنهاست سخت در اشتباهید.

این مساله که دستیارهای هوشمندی همچون Siri، Google Now و حتی Cortana دستورهای صوتی کاربران را جهت ارتقاء کیفیت خدمات خود نگه داری می کنند بر کمتر کسی پوشیده بود. اما مدت زمان نگه داری و اینکه این فایل های صوتی برای چه کسانی قابل دسترس است تا کنون مخفی مانده بود.

یکی از کارمندان شرکتی به نام Walk N’ Talk Technologies مدعی است یکی از وظایف محول شده به آنان این است که به فایل های صوتی خاصی گوش داده و کیفیت تطابق این فایل های صوتی را با متن پیاده شده بر اساس آن ها بررسی کنند. موضوع هنگامی جالب تر شد که این کارمند پس از مدتی فهمید که این فایل ها در واقع حاوی دستورات صوتی خاصی هستند. این شخص که نام وی فاش نشده است صراحتا از Galaxy و Siri نام برده است.

گرچه این مساله در همان نگاه اول شوکه کننده است اما وقتی میبینیم در واقع این عمل با موافقت خود ما صورت می گیرد، شوکه کننده تر هم می شود. تقریبا در تمام موارد هنگامی که برای اولین بار از این گجت ها استفاده می کنیم پیغامی نمایش داده می شود که ما را از ذخیره و نگه داری صدایمان به منظور افزایش کیفیت خدمات مطلع می کند. بسیاری از کاربران این پیغام ها را نادیده می گیرند و بخش دردناک تر قضیه هم این است که موافقت با این شرط تنها راه استفاده از Siri و یا Google Now است.

این مساله که این اطلاعات در اختیار اشخاص و کمپانی های ثالثی قرار داده می شود نگرانی را بیشتر می کند. سامسونگ رسما اذعان کرده است که برای تحلیل فرمان های صوتی ضبط شده در تلویزیون های هوشمند خود از کمک کمپانی های دیگر استفاده می کند و می توان حدس زد برای Siri و S Voice نیز همین وضعیت برقرار است. فرض بر این است که این داده ها به صورت بی نام به این کمپانی ها داده می شود تا تشخیص صاحبان اصوات ممکن نباشد اما با توجه به تدابیر امنیتی این کمپانی به نظر نمی رسد این کار کافی باشد. از سوی دیگر صرف این حقیقت که فرد دیگری ممکن است صدای داد و فریاد های شرم آور ما به هنگام عصبانیت را بشنود، ناراحت کننده است.

نام گوگل در میان کمپانی هائی که به صراحت از آن ها یاد شده است دیده نمی شود که می تواند حاکی از این باشد که این غول فناوری دست کم خود به تحلیل دستورات صوتی می پردازد و فایل ها را در اختیار کمپانی دیگری قرار نمی دهد. گوگل همچنین در مورد ذخیره و نگه داری این فایل ها کمی شفاف تر عمل می کند که شاید نشانه خوبی نباشد. شما می توانید با رفتن به پیشخوان حساب گوگل خود و در بخش Audio History به فهرست کامل صدای خود دسترسی پیدا کنید. در اینجا متنی که بر اساس صدای شما پیاده شده است را نیز می توانید ببینید. گرچه با تغییر تنظیمات می توانید این تاریخچه صوتی را از کار بیندازید ولی طبق گفته گوگل این کار فقط باعث می شود فایل ها به حساب کاربری شما وارد نشود و نگه داری صداها در حالت بی نام هم چنان ادامه پیدا می کند و تنها راه خلاص شدن از آن این است که از ابزارهای جستجوی صوتی گوگل استفاده نکنید!

منبع: Slashgear

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

پاسخی بگذارید

[RB:Blog_And_Post_Title]