ژیروسکوپ اسمارت فون ها می تواند به عنوان میکروفون جاسوس استفاده شود

به دست -

محققان دانشگاه Stanford، در حال کار با یک تیم از شرکت دفاع رافائل می باشند و راهی را برای استفاده از ژیروسکوپ (که در بیشتر اسمارت فون های امروزی یافت می شود) به عنوان میکروفون ساده کشف کرده اند و به طور بالقوه ای دری را برای استراق سمع باز کرده اند.

ژیروسکوپ در اسمارت فون از صفحه فشار ارتعاشی برای اندازه گیری جهت گیری دستگاه از طریق اصول اثر کوریولیس استفاده می کند و معلوم شده که این صفحه فشار همچنین می تواند ارتعاشات هوایی کوچک که بوسیله امواج صوتی ایجاد می شوند را حس کند و از طریق بعضی برنامه نویسی هوشمندانه یک فایل صوتی می تواند استخراج شود.

شایان ذکر است که محدودیت هایی برای بهره گیری از قابلیت های ژیروسکوپ به عنوان میکروفون وجود دارد. یکی اینکه: نرخ های نمونه برداری سنسور به ۲۰۰ هرتز محدود هستند (حداقل در اندروید)، یعنی فقط امواج صوتی که در این فرکانس هستند می توانند شناسایی شوند. صدای انسان در محدوده ۲۰۰ هرتز قرار دارد اما استخراج کلمات از صداهایی که ژیروسکوپ جذب می کند بسیار پیچیده است.

بوسیله نرم افزار تشخصی صدای خاصی، این تیم قادر بوده تا چندین کلمه و همچنین جنسیت سخنران را ثبت کند ولی به خوبی میکروفون واقعی نبوده است. با این حال این پروژه قصد اثبات ایده بجای اجرای بی نقص را دارد، لازم به ذکر است که این تیم متخصصان تشخیص گفتار نیستند.

مشکل اصلی امنیتی که از استفاده از ژیروسکوپ به عنوان میکروفون ناشی می شود این است که می تواند برای شخصی که از این مسئله اطلاعی ندارد استراق سمع کرد. اپلیکیشن های اسمارت فونی که نیاز به استفاده از میکروفون دارند در طول فاز نصب نیاز به درخواست اجازه دارند، ولی در سنسور های پایه مانند ژیروسکوپ چیزی مانند اجازه وجود ندارد.

بعضی از پلتفرم ها مانند iOS، نرخ نمونه گیری ژیروسکوپ را به ۱۰۰ هرتز محدود و آن را برای گرفتن صدا بی استفاده کرده اند. محققان معتقدند دلیلی وجود ندارد که چرا یک بازی باید به نرخ دسترسی زیاد ۲۰۰ هرتز ژیروسکوپ نیاز داشته باشد (مثلا در اندروید)، و به گوگل توصیه کرده اند که یا نرخ نمونه گیری را کاهش دهند یا از اپلیکیشنی برای درخواست اجازه در سنجش با نرخ بالا استفاده کند.

منبع: TechSpot


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]