چگونه قدرت سیگنال مودم وایرلس خود را افزایش دهیم؟

به دست -

یک نکته:اول از هرچیز بهتر است یک مودم استاندارد تهیه کنید
نکته دوم:هیچ یک از این روش ها قدرت مودم شما را افزایش نمی دهد بلکه از تمامی توان مودم شما بهترین استفاده را می کند.

یکی از مهمترین سوالاتی که در مورد شبکه های وایرلس پرسیده می شود این است که چگونه می توان قدرت و دامنه سیگنال مودم یا روتر وایرلس را افزایش داد. هیچ چیز عذاب آور تر از این نیست که مودم بعضی نقاط خانه را پوشش ندهد و یا اینکه یک روز روی مبل لم بدهید، لپ تاپ خود را باز کنید و درنهایت متوجه شوید که اینترنتی در کار نیست. چرا؟ به دلیلی نامعلوم سیگنال وایرلس دریافتی بیش از حد ضعیف است!
این دلیل نامعلوم جدا از کیفیت سیگنال ارسالی از مودم، می تواند به میزان فاصله، جنس و ضخامت دیوارها و اختلال سیگنال ها مربوط شود. مشکل هرچه که باشد راه حلی دارد که در ادامه این مقاله می توانید آن را پیدا کنید.
تداخل سیگنال ها
۱
دستگاه هایی را که به نوعی می توانند در سیگنال اختلال ایحاد کنند خاموش یا جابه جا کنید.

بیشتر تکنولوژی های وایرلس (Wireless) در دامنه فرکانسی ۲٫۴ GHz قرار دارند. می توانید با خرید یک آنالیزور شبکه وایرلس منبع اختلال سیگنال ها را پیدا کنید. وسایلی که می توانند در سیگنال اختلال ایجاد کنند:

تلفن ها بیسیم
دستگاه فر مایکروویو
سیستم آلارم یا هشدار دهنده امنیتی منزل
کنترل تلویزیون و …
درب اتوماتیک پارکینگ
دستگاه هشدار دهنده وضعیت کودک

۲
سیگنال مودم یا روتر وایرلس را چک کنید.

قدرت سیگنال را بعد از خاموش کردن این وسایل چک کنید و با قبل مقایسه کنید تا منبع تداخل سیگنال را در صورت وجود پیدا کنید.
۳
از نرم افزار های رایگان اسکن شبکه وایرلس استفاده کنید.

برای چک کردن کانال های وایرلس مورد استفاده در محدوده برای جلوگیری از تداخل سیگنال ها می توانید از برنامه های رایگان اسکن شبکه وایرلس استفاده کنید:

سیستم عامل ویندوز: inSSIDer
سیستم عامل مک: KisMAC
اندروید: PinApps WiFi Scanner

تعویض کانال (Channel) وایرلس و تغییر دامنه فرکانس
۱
از طریق مرورگر وب خود به صفحه تنظیمات مودم یا روتر شبکه وارد شوید.

در قسمت نوار آدرس مرورگر خود (فایرفاکس، کروم، سافاری و …) شماره IP: 192.168.1.1 را وارد کنید و کلید Enter را فشار دهید. درحالت پیشفرض نام کاربری: admin و رمز عبور: admin می باشد که در اولین فرصت باید آنها را تغییر دهید.

ممکن است شماره IP مربوطه ، نام کاربری و رمز عبور متفاوت یاشد که باید به دفترچه راهنما مراجعه کنید. می توانید در گوگل کلمه Manual را در ادامه نام و مدل (مودم یا روتر) تایپ و دفترچه راهنمای دیجیتالی این محصول را پیدا کنید. برای مثال: D-link 2730 manual

۲
وارد قسمت تنظیمات Wireless شوید.
۳
وارد منوی Advanced شوید.
۴
در قسمت Channel، کانال سیگنال را تغییر دهید.

کانال ۱۱ معمولا گزینه مناسبی است اما می توانید دیگر کانال ها را نیز امتحان کنید. ممکن است محل تغییر کانال در منوی تنظیمات متفاوت باشد که با کمی جستجو می توانید به راحتی آن را پیدا کنید اما اگر به هر دلیلی موفق به انجام این کار نشدید:

برنامه NetStumbler را دانلود کنید. این برنامه یک ابزار مناسب برای شبکه های وایرلس می باشد که امکان تغییر کانال را نیز برای شما فراهم می کند.
منوهای مختلف را جستجو کنید و گزینه Channels را انتخاب کنید.
کانال وایرلس را در قسمت Wireless Channel تغییر دهید.

۵
در صورت امکان استاندارد ارسال سیگنال را به ۸۰۲٫۱۱n تغییر بدهید

۸۰۲٫۱۱n استاندارد شبکه وایرلس است که نسبت به ۸۰۲٫۱۱g از قدرت و دامنه بیشتری برخوردار است.

۸۰۲٫۱۱ac آخرین استاندارد شبکه های وایرلس می باشد و انتظار می رود تا پایان ۲۰۱۵ تمامی دیوایس های تولیدی به این استاندارد مجهز شوند.

تغییر محل مودم یا روتر وایرلس
۱
مودم را در ارتفاع بالاتری قرار دهید تا دامنه موثر سیگنال ارسالی افزایش پیدا کند.

محل قرارگیری مودم باید در جایی باشد که بین سیگنال ارسالی و گیرنده کمترین موانع فیزیکی و اختلال سیگنالی وجود داشته باشد.
۲
در صورت امکان، مودم را در “مرکز” ساختمان محل زندگی یا محل کار قرار دهید.

با قرار دادن مودم در مرکز، فاصله دستگاه های گیرنده سیگنال (لپتاپ، موبایل، تبلت و …) تا محل مودم یا روتر وایرلس در تمام نقاط تقریبا یکسان خواهد بود. در غیر این صورت سیگنال ارسالی باید از موانع بیشتری بگذرد و فاصله بیشتری طی کند که باعث افت سیگنال در دیگر نقاط می شود.
۳
مودم را در نزدیکترین فاصله نسبت به گیرنده مورد نظر قرار دهید.

اگر محل گیرنده سیگنال (لپتاپ، موبایل، تبلت و …) ثابت یا محدود باشد می توانید مودم را در جایی قرار دهید که نزدیکترین فاصله را تا محل یا محدوده گیرنده داشته باشد.
۴
مودم و گیرنده وایرلس را دور از موانع قرار دهید.

مودم، روتر وایرلس و همینطور گیرنده وایرلس را از اجسام یا وسایل فلزی (کمد، کابینت، قفسه و …) و همچنین اجسام صیقلی (آینه، پنجره و …) دور نگه دارید.

تقویت سیگنال
۱
توان ارسال سیگنال مودم را افزایش دهید.

دفترچه راهنمای مودم را برای چگونگی تغییر توان Xmit (میزان نیروی مصرفی برای ارسال سیگنال) روتر یا مودم مطالعه کنید. بعد از وارد شدن به صفحه تنظیمات مودم از طریق مرورگر وب، در قسمت تنظیمات Wireless به دنبال گزینه Transmit Power بگردید و آن را روی حداکثر توان تنظیم کنید.
۲
آنتن را تعویض کنید.

در صورت امکان، آنتن مودم یا روتر را جدا کنید و یک آنتن قویتر جایگزین کنید. این نوع آنتن را با نام High Gain یا آنتن های با گین بالا می توانید در بازار تجهیزات شبکه خریداری کنید.
۳
یک ریپیتر (Repeater) نصب کنید.

Repeater یک دستگاه الکترونیکی است که سیگنال را از یک دستگاه دریافت می کند و آن را در دامنه ای وسیعتر یا در پشت موانع با قدرت بالاتر دوباره ارسال می کند. به جای تغییر محل مودم یا روتر و کابل کشی مجدد، می توانید بک “ریپیتور” در نقطه مرکزی ساختمان محل زندگی یا محل کار قرار دهید.
۴
یک آمپلی فایر آنتن وایرلس (Wireless Amplifier) نصب کنید.

آمپلی فایر آنتن وایرلس که به آن بوستر (Booster) نیز گفته می شود قدرت سیگنال موجود را افزایش می دهد و نسبت به ریپیتر (Repeatr) -که هم قدرت و هم دامنه سیگنال را افزایش می دهد- ارزانتر است.
۵
فیرموِر (Firmware) یا نرم افزار داخلی مودم یا روتر خود را آپدیت کنید.

وبسایت سازنده را برای اطلاع از فیرموِر های جدید ارائه شده چک کنید. ممکن است مودم شما از لحاظ نرم افزار داخلی دارای مشکلاتی باشد که باعث افت سرعت و همینچنین کاهش امنیت ارتباط اینترنتی شود. بنابراین آپدیت کردن نرم افزار داخلی گاهی الزامی است.
۶
یک آنتن رفلکتور ساده بسازید.

آنتن رفلکتور می تواند قدرت سیگنال را افزایش دهد اما سیگنال را به جای ارسال ۳۶۰ درجه، تنها در یک جهت با دامنه محدودتر هدایت می کند. این روش علاوه بر افزایش قدرت سیگنال، با جلوگیری کردن از نشت سیگنال به اطراف و هدایت سیگنال به سمت محدوده مورد نظر، موجب افزایش امنیت شبکه نیز می شود. برای ساخت این رفلکتور ساده:

یکی از ۲ الگوی برش را در بالای همین صفحه دانلود کنید.
الگو را پرینت کنید و روی یک مقوای ضخیم بچسبانید.
شکل مشخص شده را طبق الگو ببرید.
حفره ها و خطوط مشخص شده را با کاتر یا چاقو ببرید.
یک ورقه فویل آلمینیومی را پشت صفحه رفلکتور با چسب محکم بچسبانید و اضافه را بچینید.
صفحه رفلکتور را روی تکیه گاه سوار کنید. زائده های تکیه گاه باید وارد حفره ها شوند.
با مقداری چسب پشت و کناره ها را محکم کنید.
آنتن رفلکتور خود را روی آنتن وایرلس مودم قرار دهید و جهتش را به سمت محدوده مورد نظر تنظیم کنید.

نکته ها:

گاهی مشکل برقراری ارتباط با مودم یا روتر وایرلس تنها به گیرنده سیگنال مربوط می شود. اگر سیگنال دریافتی توسط دیگر دستگاه ها قوی باشد احتمالا مشکل به یک دیوایس خاص محدود می شود. بهتر است ابتدا کارت شبکه وایرلس دستگاه را چک کنید. در صورت نیاز می توانید برای لپتاپ خود یک کارت شبکه وایرلس یه صورت USB با آنتن خارجی تهیه کنید.

افزایش بیش از حد قدرت و دامنه سیگنال وایرلس با ایجاد تداخل در دیگر سیستم های مخابراتی و در جهت دسترسی به شبکه های خصوصی و ارگان های دولتی می تواند پیگرد قانونی داشته باشد.

اگر اشکالی در این زمینه دارید یا مودم شما به درستی کار نمی کند یا دچار اشکالاتی شده است سوال خود را در بخش مشاوره ما ask.cyrusgroup.ir مطرح کنید کارشناسان ما خوشحال می شوند به سوال شما پاسخ بدهند و مشکل شما را حل کنند. اطمینان شما مایه افتخار ما است.


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

۷ دیدگاه برای چگونه قدرت سیگنال مودم وایرلس خود را افزایش دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]