محققان صفحه نمایش جدیدی ساخته اند که مشکلات بینایی چشم را اصلاح می کند

به دست -

تقریباً همه مردم در برهه ای از زندگی به یک تصحیح قدرت بینایی با استفاده از عینک، جراحی لیزر، لنز های اصلاح کننده و… نیاز دارند. هرچند که امروزه با افزایش ساعات استفاده از کامپیوترها و تلویزیون ها هر روز تعداد بیشتری از مردم به این وسایل اصلاح کننده احتیاج پیدا می کنند. خوشبختانه این بار محققان دانشگاه های کالیفرنیا، برکلی و MIT به فناوری جدیدی دست یافته اند که می تواند به صورت خودکار بینایی ضعیف و غیر واضح افراد را تصحیح کند.

تصور وجود این صفحات نمایش بر روی لپ تاپ ها، تبلت ها، گوشی های هوشمند و کامپیوترهای خانگی می تواند بسیار مهیج و لذت بخش باشد. چرا که کاربران این وسایل دیگر به عینک یا لنز برای تایپ متون یا ویرایش عکس و خیلی از کارهای دیگر نیازی نخواهند داشت.

معمولاً اشکلات بینایی به دلیل عدم توانایی افراد در تمرکز بر روی فواصل دور اتفاق می افتد که این موضوع سبب می شود تصاویر به نظر رسیده از حالت طبیعی خارج شوند. کاری که وسایلی همچون عینک ها و لنزها انجام می دهند تشخیص این نقص و رفع آن است.

این فناوری توسط یک فیلتر نوری و یک نرم افزار و با استفاده از یک سری الگوریتم های خاص نقص بینایی افراد را تشخیص داده و در جهت رفع آن تغییراتی در سیستم اپتیکی صفحه نمایش ایجاد می کند. با عبور هر پرتو از درون این فیلتر، الگوریتم های موجود تغییراتی را در جهت و شدت نور ورودی انجام می دهند تا یک تصویر واضح را برای کاربران فراهم آورند.

Brian Barsky استاد دانشکده علوم کامپیوتر دانشگاه برکلی درباره این فناوری می گوید:

این فناوری با توجه به هر کاربر سبب تغییر در تصاویر خروجی می شود تا یک تصویر واضح را  به نمایش بگذارد. اما اگر کاربر دیگری به این تصاویر نگاه کند طبیعتاً آن ها را با کیفیت و شفافیت خوبی نمی بیند.

همانطور که شما با استفاده از عینک دیگران تصاویر غیر شفاف و ناواضحی را می بینید، در حال حاضر این فناوری هم برای دو یا چند نفر با ضعف های بینایی مختلف عملکرد خوبی ندارد.

خوشبختانه استفاده از این فناوری نیازی به سخت افزارهای جدید ندارد و این محققان با استفاده از iPod Touch به همراه یک فیلتر اکرلیکی نتایج این تحقیقات را بررسی کردند.

سامسونگ، ال جی و چند کمپانی دیگر زمان و هزینه های زیادی را برای انجام تحقیقات بر روی اینگونه از فناوری ها صرف کرده اند که صفحه نمایش های بدون قاب، انعطاف پذیر و تاشونده OLED ماحصل این مطالعات است.

مطمئناً این پروژه به کمی زمان برای غلبه بر مشکلات موجود در سر راه خود مانند اثبات توانایی ها و همچنین بهبود عملکرد در هنگام استفاده توسط چند کاربر نیاز دارد.

منبع: Digitaltrends

 


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]