مانیتورهای مجهز به فناوری AMD FreeSync

به دست -

همگام با فناوریهای جدید که در عرصه سخت افزار هایی مانند کارت گرافیک و GPU ها عرضه میشوند، صنعت صفحه نمایش هم به نوبه خود شاهد پیشرفتها و ظهور استاندارد های جدید است تا متناسب با پردازنده های گرافیکی کیفیت بالاتری را به نمایش بگذارند. یکی از این فناوریهای جدید، AMD FreeSync است که در مانیتور های سال 2015 به کار گرفته خواهند شد.

آقای Richard Huddy یکی از مسئولین AMD اظهار کرد این فناوری از اوایل سال 2015 بر روی مانیتور های LCD گیمینگ بکار گرفته خواهد شد. فناوری جدید از حرکت کند تصاویر و پله پله شدن لبه اشیاء در صحنه های تند و تیز بازی جلوگیری میکند و همانند فناوری G-Sync که متعلق به شرکت NVIDIA است باعث بهبود قابل ملاحظه تصاویر خواهد شد. AMD گفته است چندین شرکت در حال حاضر در حال پیاده سازی این فناوری بر روی مانیتور های نسل جدید خود هستند اما نام این شرکت ها را فاش نکرد.

انتظار میرود از اوایل ماه آینده نمونه هایی از این نوع مانیتور ها برای انجام آزمایشات فنی در اختیار متخصصین قرار بگیرد. به گفته متخصصین شرکت AMD فناوری FreeSync با بهره وری از ویژگی adaptive refresh قادر است در عین استفاده کمتر از منابع کارت گرافیک، تصاویر شفاف تر و با کیفیت تری نمایش دهد در حالی که در مانیتورهای 4K برای نمایش کیفیت بالا در تصاویر، مقدار بیشتری از منابع سیستمی مورد نیاز است.

فرکانس کاری مانیتور های مجهز به فناوری FreeSync بین 24 هرتز و 144 هرتز قابل تنظیم است. در حال حاضر پروتکل های لازم برای پشتیبانی از این فناوری توسط انجمن مهندسان تجهیزات ویدئو VESA مورد تایید قرار گرفته و بزودی در کابل ها و رابط های DisplayPort 1.2a و eDP پیاده سازی خواهد شد. اگر چه بکارگیری این تکنولوژی بخصوص در مانیتور های گیمینگ گام مهمی به جلو خواهد بود اما هیچگونه اجباری در این خصوص به شرکت های سازنده تحمیل نخواهد شد و آنها اختیار خواهند داشت در صورت تمایل، این فناوری را بر روی مانیتور های نسل جدید قرار دهند. به نظر میرسد فناوری FreeSync شرکت AMD جواب قاطعی در برابر فناوری G-Sync انویدیا باشد.

منبع: Guru3d

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]