قسمت اول آموزش: چگونه به هنگام شب با گوشی خود بهترین عکس بگیریم؟

به دست -

حتما شما هم با ما در مورد ویژه و خاص بودن عکس های شبانه هم عقیده اید. تلالوی گرم نورهای زمینه و کنتراست ایجاد شده با آسمان سیاه جلوه منحصر به فردی به این تصاویر می دهد. اما مساله اینجاست که اغلب تلفن های هوشمند به هنگام عکاسی در شب چندان موفق عمل نمی کنند. به همین دلیل می خواهیم با یادآوری چند نکته ساده عکاسی با تلفن های هوشمند را برایتان موثر تر و لذت بخش تر کنیم.

گوشی تان را تا جای ممکن بی حرکت نگه دارید

این نکته را اغلب عکاسان بی تجربه مد نظر قرار نمی دهند. کلید گرفتن عکس های دیدنی در شب، ساکن نگه داشتن دوربین است. زمان تابش در عکاسی نقش مهمی ایفا می کند یعنی مدت زمانی که دوربین نور لازم برای تهیه عکس را دریافت می کند. در طول روز این مدت زمان بسیار کوتاه و در حدود چند هزارم ثانیه است اما در طول شب که نور کمتر است نرم افزار دوربین زمان تابش را بطور خودکار بیشتر می کند و کوچکترین لرزش در این مدت باعث می شود عکس گرفته شده تار شود. دوربین هائی که از ویژگی پایدارسازی تصویر بهره می برند نسبت به این اثر مصونیت بیشتری دارند.

یک راه از بین بردن لرزش های احتمالی هنگام عکس برداری این است که دوربین خود را به سطحی محکم و ثابت همچون میز، نیمکت و … بچسبانید و یا گر به عکاسی خیلی اهمیت می دهید به دنبال تهیه یک سه پایه عکاسی مناسب باشید.

استفاده از تایمر

همان طور که گفته شد دستان لرزان با عکاسی در شب در تناقض است. اما حتی اگر لرزش دست هم نداشته باشید ممکن است لرزش خفیف ایجاد شده در لحظه فشار دادن دکمه شاتر عکس را خراب کند. برای رفع این مورد نیز می توانید به جای فشار دادن دستی دکمه، از تایمر دوربین استفاده کنید. یک تاخیر دو ثانیه ای مشکل را رفع خواهد کرد.

از تنظیمات شبانه دروبین استفاده کنید

اغلب گوشی های هوشمند در اپلیکیشن دوربین خود تنظیمات خاصی برای عکاسی در شب دارند و سایر گوشی ها نیز می توانند از اپلیکیشن های عکاسی جداگانه استفاده کنند. البته فعال کردن تنظیمات شبانه همیشه نتایج مثبت ندارد. ممکن است عکس ها را بهتر یا بدتر کند اما به هر حال بهتر است شانس خود را امتحان کنید و ببینید این تنظیمات روی گوشی شما چه نتایجی خواهد داشت.

در فواصل دور از فلش استفاده نکنید

اغلب گوشی های امروزی از فلش داخلی برای عکاسی برخوردارند که از یک یا دو LED تشکیل می شود. برخی مدل ها مانند Lumia 1020 و Samsung Galaxy K Zoom از فلش زنونی استفاده می کنند که به دلیل تولید نور بیشتر بهتر هم عمل می کنند. اما حتی قوی ترین و نورانی ترین فلش ها هم در صورت استفاده از فواصل دور بی فایده هستند. در واقع با دو برابر شدن فاصله دوربین و هدف عکاسی، نور رسیده به آن از سمت فلش یک چهارم کاهش پیدا می کند. البته عکس این نیز صادق است و اگر بیش از حد به سوژه نزدیک باشد و از فلش استفاده کنید میزان نور موجود در عکس شما سرسام آور خواهد بود. فاصله بهینه برای استفاده از فلش در دوربین های مختلف متفاوت است اما اگر در فاصله نیم تا دو متری سوژه هستید احتمالا نتیجه مثبت خواهد بود و در غیر این صورت استفاده از فلش عکس را خراب خواهد کرد.


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]