فوق سرعت، محققان به سرعت شبکه فیبر نوری ۴۳ ترابایت بر ثانیه دست یافتند

به دست -

تیمی از محققان دانشگاه فنی دانمارک (DTU) اعلام کردند که تنها با یک فیبر نوری  به سرعت انتقال ۴۳ ترابایت در ثانیه دست یافته اند. یعنی شبکه DTU می تواند DVD rip یک گیگابایتی را در ۰٫۰۲ میلی ثانیه یا ۵٫۴ ترابایت داده را در یک ثانیه منتقل کند.

رکورد جدید ثبت شده توسط تیم دانمارکی فقط با یک فیبره نوری و فرستنده لیزری به آسانی رکورد ۳۲ ترابایت بر ثانیه کسب شده توسط انستیتو آلمانی تکنولوژی کارلسروهه را شکست. پیش از این DTU مدعی رکوردهای سرعت انتقال شبکه در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ بوده است.

در حال حاضر DTU به باز پس گیری جایگاه خود بسیار مفتخر است و در عصر کنونی ضرورت بسیاری بر وجود این تکنولوژی پر سرعت در دنیای امروزی است. محققان بدنبال کمک به رشد بسیار سریع ترافیک داده در اینترنت هستند که هم اکنون ۴۰-۵۰ درصد رشد سالانه تخمین زده شده است. علاوه بر این، کل مصرف انرژی اینترنت با صنعت حمل و نقل ( شامل حمل و نقل زمینی و هوایی) هم تراز است. با افزایش و پیشرفت روز افزون صنعت اینترنت، DTU به کاهش مصرف انرژی در کنار افزایش پهنای باند پرداخته است.

شایان ذکر است که جزء کلیدی در شکستن رکورد جدید شبکه فیبر DTU، نوع جدید فیبر نوری از شرکت ژاپنی telecoms firm NTT بوده است. این کابل از ۷ رشته در فضایی استفاده می کند که یک فیبر نوری به حساب می آید.

مشاهده پیشرفت ها و شکسته شدن رکورد ها بسیار خوشحال کننده است مخصوصاً اینکه تیم های فعال در این زمینه چشم خود را بر روی اندازه کابل ها و مصرف انرژی نبسته اند.

منبع: Hexus


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]