فناوری های برتر در سال ۲۰۲۲ چه خواهند بود؟

به دست -

اصولاً پیش بینی آینده فناوری و حد و مرز توسعه آن کار مشکلی است اما پیش بینی آینده فناوری اطلاعات و ارتباطات شاید از همه پیچیده تر و مشکلتر باشد چرا که تقریباً هر هفته و در بعضی زیر شاخه ها بطور روزانه شاهد نوآوری های جدید و ارائه راهکارهای متفاوت هستیم.

اکنون انجمن IEEE با همکاری ۲۳ شرکت بزرگ دیگر از جمله گوگل، مایکروسافت، آی بی ام و چندین دانشگاه بزرگ تحقیقاتی را در دست انجام دارند و امیدوارند بتوانند نوآوری های مهم و راهبردی را که دنیای فناوری دیجیتال را تا سال ۲۰۲۲ متحول خواهند کرد به روشنی پیش بینی کنند.

آنها قصد دارند در یک گزارش تحت عنوان IEEE CS 2022 Report مشخص کنند فناوری ارتباطات به چه سمتی و با چه سرعتی در حال حرکت است و حد و مرز آن در سال ۲۰۲۲ تا کجا گسترش خواهد یافت.

یکی از اموری که تا آن زمان محقق خواهد شد شبکه وسیع و شفاف بین دستگاههای دیجیتال خواهد بود که بدون نیاز به تنظیمات کاربر و بطور هوشمند قادر خواهد بود اطلاعات لازم را به منبع و پاسخ آن را به مقصد ارسال نماید. برای دستیابی به چنین هدفی، بسترهای ارتباطی تا جایی پیشرفت خواهند کرد تا بدون وابستگی به سخت افزار، محل جغرافیای و یا پلتفرم خاصی بتوانند تمام وسایل دیجیتال را شناسایی و به هم متصل کنند.

با استفاده از چنین بستر ارتباطی هوشمندی، یک شبکه مجازی گسترده بوجود خواهد آمد که تمام نیازهای ارتباطی یک شخص از قبیل صوت و تصویر و حرکات را به دستگاههای دیجیتال مورد استفاده آن شخص مرتبط خواهد کرد تا فرد بتواند بدون نیاز به بهره مندی از دانش خاصی با دنیای اطراف خود به وسعت کره زمین ارتباط هوشمند برقرار کند.

در آینده نزدیک فناوری به ما کمک خواهد کرد تا تلفن های هوشمندمان را تنها یک بار در ماه شارژ کنیم. لباسهای آینده مجهز به حسگر هایی خواهد بود که تمام فعالیتهای ما را از طریق اینترنت اشیاء نظارت خواهند کرد.

با کمک فناوری نانو تکنولوژی دوربین ها و دستگاههای قابل خوردن که قطر آن از قطر موی انسان بسیار کمتر است ساخته خواهد شد. در کنار رشد روزافزون نیاز به فضای ذخیره سازی اطلاعات شخصی بر روی اینترنت، سیاست های مربوط به این حوزه نیز تعامل و تعادل مناسب بین امنیت و سهولت دسترسی به اطلاعات را فراهم خواهند نمود.

تکنولوژی های راهبردی دیگر نظیر کامپیوتر های کوانتومی محدودیت را برای ساخت رایانه های فوق پرسرعت از پیش رو بر خواهد داشت و پیشرفت های حاصله در زمینه طراحی حافظه های فوق پرسرعت و همچنین بحث بسیار مهم چاپگر های سه بعدی، دست طراحان و پژوهشگران را برای طراحی و پیاده سازی ایده های جدید که ساخت آنها در حال حاضر بسیار پر هزینه است باز خواهد گذاشت.

روبوت های هوشمند آینده که توانایی یادگیری بسیار بالایی نیز خواهند داشت تحولات شگرفی در زمینه های پزشکی، صنعت و حتی خدمات منازل شخصی بوجود خواهند آورد.

متناسب با افزایش جمعیت و بالطبع رشد روزافزون مصرف الکتریسیته، فناوری هایی نظیر خودروهای تمام الکتریکی، چراغهای پربازده و کم مصرف LED، شبکه های هوشمند برق شهری، توسعه فناوری های مربوط به باطری ها و همچنین روشهای جدید خنک سازی مراکز بزرگ داده از جمله موضوعاتی خواهند بود که تا سال ۲۰۲۲ بسیاری از مشکلات کنونی را در زندگی بشر رفع خواهند کرد.

منبع: wired


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]