فناوری جدید شارژ بیسیم تلفن های هوشمند از دانشگاه MIT

به دست -

 همزمان با پیشرفت های اخیر در تکنولوژی شارژ بیسیم، محققان دانشگاه MIT روش جدیدی را ابداع کرده اند که بتوان وسایل دیجیتال را از راه دورتری شارژ نمود. فناوری شارژ باطری توسط امواج بیسیم مدتی است که معرفی شده است اما همه آنها نیازمند این هستند که دستگاه در فاصله بسیار نزدیکی از منبع شارژ قرار داشته باشد.

با فناوری جدیدی موسوم به MagMIMO که محققان دانشگاه MIT توسعه داده اند دستگاه شارژر قادر است موبایل یا تبلت شما را از فاصله دورتری تشخیص داده و امواج شارژ کننده را به سمت آن هدایت نماید. روشهای فعلی مانند فناوری Qi قادر است تنها از فاصله ۱ سانتیمتری اینکار را انجام دهد و نسخه جدیدتر Qi موسوم به Qi 1.2 میتواند تنها از فاصله ۴٫۵ سانتیمتر عمل شارژ را به انجام برساند.

در فناوری MagMIMO علاوه بر افزایش این فاصله تا ۳۰ سانتیمتر، شما قادر خواهید بود صفحه شارژ کننده را زیر تخت، درون کشوی میز و یا جای دیگری قرار دهید و گوشی موبایل خود را در شعاع ۳۰ سانتیمتری آن قرار دهید تا عمل شارژ صورت گیرد. در این روش از همان تکنیکی استفاده میشود که در روتر های وایرلس رده بالا بکار گرفته شده است یعنی انتقال امواج به سوی هدفی خاص.

با وجود اینکه این فناوری از میدان مغناطیسی به جای امواج بیسیم استفاده میکند و از نظر ایجاد حرارت، کاملاً امن است اما تنها نگرانی که وجود دارد این است که آیا این دستگاه میتواند بر روی باطری قلب در بیماران قلبی تاثیر سوء داشته باشد یا خیر.

روش کار نیز به این صورت است که پس از آنکه دستگاه، گوش مویابل شما را پیدا کرد امواج مغناطیسی را در بازه فرکانسی مختلف به سمت گوشی روانه خواهد کرد. تلفن هوشمند نیز به نوبه خود امواج مغناطیسی را توسط یک فویل داخلی و با روش جریان القایی به امواج الکتریکی تبدیل میکند و سپس باطری شارژ میشود.

با آزمایشاتی که از طریق یک شارژر آزمایشی انجام شد محققان توانستند باطری کاملاً خالی یک گوشی iPhone 4S را در مدت ۵ ساعت به طور کامل شارژ کنند. با توجه به اینکه iPhone 4S به یک باطری ۱۴۲۰ میلی آمپر ساعتی مجهز است، با یک حساب ساده میتوان دریافت که این فناوری تا ۲۸۴ میلی آمپر را در هر ساعت به باطری موبایل تزریق کرده است.

در مقایسه با فناوری فعلی یعنی Qi باید گفت سرعت شارژ در این فناوری جدید نسبتا پایین است. با چنین مقداری میتوان Galaxy S5 رادر مدت ۱۰ ساعت بطور کامل شارژ کرد در حالی که در فناوری Qi همان گوشی Galaxy S5 در عرض ۲ تا ۳ ساعت بطور کامل شارژ خواهد شد البته Qi نیز محدودیت خاص خودش را دارد که علاوه بر فاصله بسیار کم، باید گوشی موبایل را مستقیماً (وسط به وسط) بر روی پد شارژ کننده قرار داد تا عمل شارژ به نحو مطلوب انجام شود.

هدف محققان افزایش شعاع مفید این فناوری در حد یک اتاق است تا کاربر بتواند به راحتی در حالی که در اتاقی قدم میزند باطری موبایل خود را نیز بطور اتوماتیک و از راه دور شارژ کند.

منبع: extremetech


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]