ساخت دوربینی که در هر ثانیه تا ۴ تریلیون فریم را ثبت کند

به دست -

دانشمندان ژاپنی موفق شدند دوربین پر سرعت جدیدی را بسازند که توانایی ضبط ۴ تریلیون فریم در هر ثانیه را دارد. این دوربین از روشی جدید به نام فمتوگرافی برای دسترسی به این سرعت استفاده می کند و امکان مشاهده وقایعی که به صورت عادی قابل مشاهده نیستند را فراهم می آورد. این دوربین به عنوان دریچه ای جدید برای مشاهده اتفاقاتی که در هنگام شلیک به یک تخم مرغ یا منفجر کردن یک بادکنک رخ می دهد محسوب می شود.

برای محققان این دوربین می تواند راهی جدید برای مشاهده پدیده های فیزیکی همچون انفجار بمب اتم یا فرآیندهای مکانیکی باشد. به همین دلیل است که دانشمندان دانشگاه های Keio و توکیو به مدت ۳ سال بر روی این پروژه فعالیت کردند و توانستند دوربینی بسازند که در هر ثانیه ۴٫۴ تریلیون فریم را ثبت می کند. نتایج این پروژه مطمئناً رقیبان دیگر را متعجب ساخته است زیرا این مقدار فریم در حدود ۱۰۰۰ برابر دوربین های کنونی است.

تیم محققان نتایج این پژوهش را در مقاله ای در مجله معتبر Nature Photonics منتشر کرده اند و علاوه بر تشریح چگونگی عملکرد این دوربین به کاربردهای آن هم پرداخته اند. قبل از استفاده از این روش جدید، دوربین ها از روشی به نام اسپکتروسکوپی تجزیه زمانی (Time Resolved Spectroscopy) استفاده می کردند. توسط این روش نور بر روی جسم “پمپاژ” می شود و سپس میزان نور جذب شده “جستجو” می شود. مشکل این روش نیاز به یک اندازه گیری دوباره برای تشکیل تصاویر است که همین موضوع سبب افت تعداد فریم های ذخیره شده می شود.

اما روش جدید با استفاده از فمتوگرافی حرکتی نیازی به اندازه گیری دوباره نور ندارد و به همین دلیل سرعت ضبط فریم ها به شدت افزایش پیدا می کند. این دوربین جدید پروفایل فضایی جسم را در هر لحظه و هر مکان ثبت می کند. علاوه بر این یک وضوح تصویر عالی در مقایسه با دیگر دوربین های سریع یعنی ۴۵۰×۴۵۰ پیکسل را فراهم می آورد.

دانشمندان امیدوارند توسط این دوربین بتوانند وقایعی که تاکنون دنیای علم از دیدن آنها ناتوان بوده است را مشاهده کنند. دانشمندان از مشاهده اتفاقاتی همچون واکنش های شیمیایی، شبکه موج های ارتعاشی، پویایی شناسی پلاسما ها و حتی انتقال گرما که در سرعت یک – ششم سرعت نور اتفاق می افتد محروم بودند ولی اختراع این دوربین آنها را امیدوار کرده است.

در حال حاضر این محققان همچنان به دنبال توسعه این دوربین ها هستند. آنها علاقه دارند همچنان کیفیت و قدرت آن را بهبود ببخشند تا قادر باشند نیازهای بیشتری را از دنیای علم برآورده سازند. به عنوان مثال ممکن است این دوربین در صنعت الکترونیک برای نظارت بر روی مراحل تولید و یا حتی در پزشکی کاربرد پیدا کنند.

منبع: Vr-zone


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]