دستاوردهای جدید برای تولید صفحه نمایش های انعطاف پذیر با کیفیت تر و قیمت ارزان

به دست -

اوایل سال ۲۰۱۳ بود که سامسونگ با معرفی صفحه نمایش های انعطاف پذیر موجب تعجب همگان شد. پس از مدتی شرکت LG هم پا به این میدان گذاشت. اما زمان ثابت کرد که تولید انبوه این صفحات کار بسیار مشکلی است و پس از گذشت یکسال و نیم از این ماجرا هنوز محصولی با این صفحات نمایش را ندیده ایم.

اما این بار شرکت Kateeva ادعا می کند با بدست آوردن روشی جدید در لایه نشانی صفحات OLED می تواند صفحه نمایش های انعطاف پذیر و ارزان قیمتی را به مرحله تولید انبوه برساند.

مشکل اصلی در تولید انبوه این صفحات محافظت آنها در برابر رطوبت و اکسیژن است. تنها ذره ای از آنها لازم است تا کار صفحات نمایش OLED را مختل کند. از طرفی مهر و موم کردن این صفحات برای جلوگیری از ورود این دو عامل نه تنها کار مشکلی است بلکه به هزینه های زیادی نیز احتیاج دارد.

کمپانی Kateeva با ابداع روشی جدید یک لایه محافظ را بر روی صفحات OLED “اسپری می کند”. این لایه از دیودهای آلی در برابر ورود آب و اکسیژن محافظت می کند. علاوه بر این استفاده از این روش موجب کاهش هزینه های تولید به نصف هزینه کنونی می شود.

لمسی بودن این صفحات OLED انعطاف پذیر از دیگر مشکلات موجود بر سر راه تولید آنها است. در حال حاضر برای لمسی بودن این صفحات از الکترودهای ITO یا (indium tin oxide) استفاده می شود. این الکترودها کوچک و شفاف اند اما استحکام کافی برای خم شدن را ندارند. خوشبختانه شرکت دیگری به نام Canatu راهی برای حل این مشکل پیدا کرده است. این شرکت توانشته است با استفاده از نانوتیوپ های کربنی که نه تنها رسانایی بهتر بلکه انعطاف پذیری و استحکام بیشتری نسبت به الکترودهای ITO دارند مسیر را برای تولید این صفحات هموارتر کند.

منبع: Phonearena, Gsmarena


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]