جزییات کامل هسته پردازشی Cortex-A72 شرکت ARM منتشر شد

به دست -

مدتی قبل ARM نسل آینده هسته های پردازشی خود را معرفی کرد و حالا اطلاعات و جزییات بیشتری در مورد هسته پردازشی رده بالا Cortex-A72 منتشر شده است که نشان می دهد نسبت به هسته های نسل قبل یعنی Cortex-A57 سریعتر، کارآمدتر و کوچکتر شده است.

براساس اطلاعات به دست آمده از هسته قدرتمند Cortex-A72 شرکت ARM، این هسته پردازشی تا ۲۰ درصد بهتر از نسل قبلی خود است. سرعت پردازش اطلاعات در هسته جدید بسته به حجم کاری بین ۲۰ تا ۶۰ درصد نسبت به Cortex-A57 افزایش داشته است و از نظر مصرف انرژی نیز هسته جدید بین ۱۸ تا ۳۰ درصد بهتر از مدل قبلی است.

Cortex-A72 در درجه اول برای تولید چیپست های ۱۴ و ۱۶ نانومتری طراحی شده است هرچند مدیاتک و کوالکام در سال جاری در نظر دارند چیپست هایی ۲۸ نانومتری با این هسته تولید کنند. لازم به ذکر است که هسته Cortex-A72 در چیپ های ۱۴ و ۱۶ نانومتری عملکرد بسیار بهتری نسبت به چیپ های ۲۸ نانومتری دارد. اما نکته جالب توجه اینجاست که ARM مدعی است که انرژی مصرفی Cortex-A72 در عملکرد مشابه ۷۵ درصد کمتر از پردازنده های Broadwell شرکت اینتل است. البته این را هم نباید فراموش کرد که پردازنده اینتل به طور قابل ملاحظه ای قوی تر است.

منبع:


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]