تفاوت دوربین اکسپریاz3 با دوربین اکسپریاz2

به دست -

شاید بر روی کاغذ دوربین اکسپریا Z3 تفاوت های چندانی با دوربین اکسپریا Z2 نداشته باشد. در نگاه اول دوربین ۲۰٫۷ مگاپیکسلی عکاسی و ۴K فیلمبرداری در هر دو دستگاه با هم برابرند. اما آیا در واقعیت نیز اینگونه است ؟ دوربین اکسپریا Z3 آیا در عمل نیز تصاویری به مانند اکسپریا Z2 به ثبت میرساند؟ آیا جزئیات دقیقتر دوربین دو دستگاه با هم برابرند؟ و یا به طور کلی بگوییم: آیا سونی از دوربین مشابه اکسپریا Z2 در اکسپریا Z3 استفاده کرده است ؟ پاسخ منفی است. اما چه دلایلی برای رد این سوال وجود دارد و در مجموع تفاوت های دوربین اکسپریا Z3 با اکسپریا Z2 در چیست ؟

 

در اولین قدم سنسور دوربین است که با هم تفاوت دارد. سونی در اکسپریا Z2 از سنسور مدل IMX200 استفاده کرده بود در حالی که سنسور مورد استفاده در اکسپریا Z3 از نوع IMX220 میباشد که مدل پیشرفته تر سنسور IMX200 به حساب می آید. این سنسور با فناوری جدیدتر امکان ثبت تصاویر با وضوح و جزئیات بیشتر را میدهد. حساسیت این سنسور نیز از مدل های قبلی بیشتر است که همین به کاربر اجازه میدهد تا بتواند تصاویری تا ایزو ۱۲۸۰۰ را به ثبت برساند.

 

سایز سنسور همچنان در اندازه ۱/۲٫۳ باقی مانده است. این اندازه از بسیاری از دوربین های حال حاضر اسمارت فون ها بزرگتر است. با وجود این به خاطر رزولیشن بسیار بالای دوربین در اکسپریا Z3 و Z2 تراکم پیکسلی نیز بالا رفته و پیکسل ها بیش از حد کوچک خواهند شد.

 

اما در مورد ایزو ۱۲۸۰۰ که شاید بارزترین تفاوت در دوربین این دو دستگاه نیز همین فاکتور باشد. البته ما اینگونه حدس میزنیم سونی در به روزرسانی های آینده ایزو ۱۲۸۰۰ را برای اکسپریا Z2 نیز آزاد کند تا کاربر بتواند با این میزان ایزو عکس برداری کند. البته این بدان معنی نیست که تصاویر بدست آمده با ایزو ۱۲۸۰۰ از اکسپریا Z2 با تصاویر بدست آمده از اکسپریا Z3 برابر خواهند بود. چرا که حساسیت بیشتر سنسور IMX220 باعث ثبت تصاویر با کیفیت تری در ایزوی بالا میشود.

 

یکی دیگر از تغییرات ایجاد شده در تنظیمات لنز G است که با اندک تفاوتی باعث میشود تصاویر بدست آمده کمی عریضتر از قبل شده و محدوده بیشتری از محیط را در بر بگیرد.

 

یکی از ایراداتی که منتقدین به دوربین اکسپریا Z3 وارد کردند نبود تثبیت کننده تصویر optical image stabilization در این دستگاه است. البته سونی به خوبی با تکنولوژی جدید Intelligent Active Mode توانسته جواب منتقدین را بدهد. البته این نکته را نیز باید در نظر بگیریم این تکنولوژی تنها در ویدئوهای تا رزولیشن ۱۰۸۰ و با حداکثر فریم ۳۰ قابل اجراست و در هنگام ضبط ویدئوهای ۴K به کمک شما نخواهد آمد!

 

یکی دیگر از تفاوت های دوربین دو دستگاه که در مشخصات کلی دستگاه نیز در نظر گرفته شده بود مقاومت در برابر آب است. مقاومت لنز اکسپریا Z3 در برابر آب با استاندارد IP68 بیشتر از مقاومت کلی دوربین اکسپریا Z2 است.

 

در جدول زیر مجموعه کامل از جزئیات دو دوربین را مشاهده میکنید. هر چند که نمیتوانیم دوربین اکسپریا Z3 را یک مدل بسیار پیشرفته تر از اکسپریا Z2 بدانیم اما همین نقاط برتری نیز برای یک فاصله زمانی شش ماهه در این دستگاه کاملا قابل قبول است. نظر شما در اینباره چیست ؟
1


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]