تغییرات عمده در ظاهر ویندوز ۹ چه خواهد بود؟

به دست -

طبق آخرین اخبار رسیده، شرکت مایکروسافت در نسخه بعدی ویندوز یعنی همان ویندوز ۹ که ویندوز Threshold هم نام گذاری شده تصمیم دارد تغییراتی را در رابط کاربری آن اعمال کند و بعضی چیزها را حذف و بعضی چیزها نیز به آن اضافه نماید. ظاهرا این شرکت قصد دارد برای راضی کردن هواداران سیستم عامل ویندوز از هیچ کوششی دریغ نکند.

همه با ویندوز ۸ و رابط کاربری آن که به Metro معروف است آشنا هستیم. یکی دو مورد در رابطه با این رابط کاربری وجود دارد که مشخص شده تعداد زیادی از کاربران از آنها راضی نیستند. یکی از آنهاً حذف دکمه استارت است که مدتهاست درباره آن بحث هایی میشنویم. شرکت مایکروسافت با نظر سنجی های وسیعی که در این مدت انجام داده به نتیجه رسیده است که خیلی ها در کار کردن با بعضی از ابزار های جدید در ویندوز ۸ راحت نیستند. مثلاً نوار سیاه رنگ سمت راست که به Charms bar معروف است و با بردن نشانگر موس به سمت راست صفحه ظاهر میشود، یکی از بدترین و نامناسب ترین روشهای تعامل با صفحه دسکتاپ یک سیستم عامل شناخته شده است. در وسایلی مانند تبلت ها که از طریق لمس سمت راست صفحه و با استفاده از انگشت شصت قابل دسترسی است شاید آنچنان مشکل ساز نباشد اما دلیل اینکه چرا مایکروسافت چنین چیزی را در کامپیوتر های شخصی و برای کاربرانی که از ماوس و کیبورد استفاده میکنند نیز قرار داده است هیچگاه مشخص نشده است.

طبق اخبار رسیده در نسخه بتای ویندوز ۹ دیگر خبری از نوار Charms bar نیست. هنوز مشخص نیست که آیا این نوار ابزار فقط از دسکتاپ برداشته میشود یا از کل رابط کاربری Metro حذف خواهد شد. بسیاری از نرم افزار های Metro برای به اشتراک گذاری و همچنین دسترسی به تنظیمات، به این نوار وابسته هستند و احتمالاً مایکروسافت آن را در قسمت دیگری از Metro قرار خواهد داد. با خبر باشید که در ویندوز ۹ اپلیکیشن های Metro بر روی دسکتاپ هم قابل اجرا خواهند بود و احتمالاً مایکروسافت برای دسترسی به تنظیمات این برنامه ها دکمه ای را در سمت راست بالای پنجره ها و در کنار دکمه بستن و کوچک نمایی پنجره قرار خواهد داد. آیتم دیگر در نسخه بعدی ویندوز، بازگشت نوار وضعیت سیستم و دکمه استارت به محیط دسکتاپ است که مدتها بر سر آن بحث بوده است اما ظاهراً مایکروسافت تسلیم خواست مشتریان شده است.

حدس بزنید ویژگی دیگری که در نسخه ۹ ویندوز اضافه خواهد شد چیست. اگر با سیستم عامل های دیگری مثل لینوکس کار کرده باشید حتماً دیده اید که از چند صفحه دسکتاپ پشتیبانی میشود و شما میتوانید چند برنامه را در یک دسکتاپ و گروهی دیگر از برنامه ها را در دسکتاپی دیگر فعال نگه دارید. درست حدس زدید … ویژگی پشتیبانی از چند میز کار به نسخه جدید ویندوز نیز اضافه خواهد شد. این ویژگی مدتهاست در سیستم عامل هایی همچون Linux Ubuntu و OS X وجود دارد اما برای داشتن چنین قابلیتی در ویندوز مجبور به نصب برنامه های جانبی هستید. در نسخه بعدی ویندوز، این قابلیت بصورت پیش فرض در داخل رابط کاربری گنجانده خواهد شد. بعد از مدتها بررسی، مایکروسافت مصمم است دل کاربرانی را که با ماوس و کیبورد با ویندوز کار میکنند دوباره بدست آورد. طبق آمار ها، تعداد اینگونه کاربران به مراتب بیشتر از وسایل لمسی مانند تبلت هاست.

اینها یکی دو تا از تغییراتی هستند که در نسخه جدید ویندوز شاهد آن خواهیم بود اما برای اطمینان بیشتر باید تا انتشار نسخه نمایشی آن که در پاییز امسال در دسترس قرار خواهد گرفت صبر کنیم و یا بهتر از آن، تا ماه آوریل ۲۰۱۵ که نسخه RTM ویندوز ۹ روانه بازار خواهد شد.

منبع: Extremetech


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]