تاریخچه شرکت سونی و محصولات

به دست -

sony-logo-make-believe_1362429490

سونی، (به ژاپنی: ソニー株式会社) شرکتی که امروزه آن را با تلفن های هوشمند و تلویزیون های هوشمند میشناسیم. اما اصطلاحا بزرگ تر های این جمع، محصولات دیگری از سونی را به خاطر دارند، مانند فلاپی دیسک ها که دیگر به خاطره ها پیوست. شرکتی ژاپنی که تقریبا یک سال پس از جنگ جهانی دوم، سال ۱۹۴۶، شکل گرفت و تاسیس شد. همان جنگ جهانی که به دو شهر هیروشیما و ناکازاکی ژاپن حمله ی اتمی شد. شاید شما نیز اطلاعاتی را درباره شرکت سونی، نحوه تاسیس، اتفاقات پیش آمده، محصولات و جدایی آن از اریکسون را بدانید، اما امروز قصد دارم تا اطلاعات جامعی را درباره این شرکت در اختیار شما عزیزان قرار دهم. اگر مایل هستید، با ما همراه باشید. و با سونی و محصولات آن، از آغاز تا به امروز، با ما همراه باشید.

سونی، شرکتی چند ملیتی و چند کاره که دفتر مرکزی آن در شهر توکیو قرار دارد. بنیانگذاران این شرکت بزرگ، دو مهندس ژاپنی به نام های ماسارو ایبوکا و آکیو موریتا در تاریخ ۷ می سال ۱۹۴۶ میلادی، شرکتی را بنا نهادند که اکنون بیش از ۱۴۵ هزار کارمند دارد. این دو مهندس ژاپنی، اولین بار با یکدیگر در سال ۱۹۴۴ به عنوان اعضای گروه فوق سری “کمیته تحقیقات جنگ” با یکدیگر ملاقات کردند. و نتیجه ی ملاقات آن ها در کمیته ی مربوطه در بحبوحه ی جنگ، تاسیس سونی را به همراه داشت. آن ها با افراد با نفوذی مذاکراتی را داشته اند و توانستند سرمایه های لازم را برای تاسیس یک شرکت به دست آورند. و تلاش آن ها در سال ۱۹۴۶ به نتیجه نشست. این دو مهندس همیشه به دنبال محصولات جدید بودند و می خواستند محصولات ابداعی و نوینی را به بازار عرضه کنند و همیشه نیز در پی تولید تکنولوژی مورد نیاز خود بودند و نمی خواستند به هیچ نحوی وابسته به تکنولوژی دیگران باشند. و این ایده نیز یکی از اصول اولیه این شرکت شد که مدیران باید از آن پیروی می کردند و تا به امروز نیز به نحوی موفق بوده است. شرکتی که همیشه با بلند پروازی هایش دنیا را شگفت زده کرده است.

اولین محصول سونی، یک پلوپز برقی بوده که هیچ گاه به بازار عرضه نشد. اما پس از آن، یک بالش الکتریکی گرم کننده ابداع کردند که موفقیتی اندک را برای سونی به ارمغان آورد. اما در سال ۱۹۵۳ موریتا با سفر به نیویورک برای دریافت مجوز ساخت ترانزیستور، در پی ابداع یکی از مهم ترین اختراعات بشر بود. چهار سال بعد یعنی ۱۹۵۷، اولین رادیو های ترانزیستوری جیبی را به دنیا عرضه کردند که موفقیتی عظیم را برای آن ها در پی داشت. در پی این موفقیت، آن ها به دنبال نامی مناسب و راحت بودند تا به راحتی قابل تلفظ باشد. سرانجام آن ها کلمه ی Sony را به وجود آوردند. کلمه ای که ترکیبی از دو لغت مختلف بود و به معنای گروهی از جوانان است که انرژی و علاقه ی بسیاری برای ارائه تولیدات و ایده های جدید دارند. سونی که از خدمات بانکی شرکتی به نام میتسویی بهره می برد، پیشنهاد نام هایی چونSony Electronics Industries و یا Sony Teletech را به خود دیده بود، اما موریتا نمی خواست سونی را با صنعت خاصی پیوند دهد. و سرانجام نیز ایبوکا و سرمایه گذاران به توافق رسیدند که نام Sony را برای این شرکت برگزینند.

با این نام گذاری، شرکت آن ها به تجارت با ایالات متحده تمایل زیادی پیدا کرد و معتقد بودند که مهم ترین بازار برای عرضه ی ابداعات و محصولات جدید، بازار ایالات متحده خواهد بود و هرکس بتواند به آن نفوذ کند، می تواند محصولات خود را به طور جهانی عرضه کند. در همین اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی بود که دیگر شرکت های ژاپنی مثل تویوتا نیز به همین نتیجه رسیدند و وارد این بازار شدند، ولی سیاسی های شرکت سونی باعث شد تا از تمامی رقبای خود پیشی بگیرد و در این بازار پیروز باشد.

از جمله اختراعات مهم آن سال های شرکت سونی، می توان به اولین تلویزیون تمام ترانزیستوری، اولین دستگاه ضبط ویدئو، اولین واکمن و دستگاه های استریوی قابل حمل اشاره کرد. البته در برخی موارد نیز با شکست هایی مواجه شدند، اما ایبوکا و موریتا مغرور تر از آن بودند که حتی سیستم ویدئویی منحصر به فرد و ابداعی خود، یعنی بتامکس را به طور عمومی عرضه کنند. و همین باعث شد تا سیستم VHS شرکت پاناسونیک، یعنی رقیب اصلی آن روز های سونی، قدرت اول جهان معرفی شود. البته سونی دیگر اشتباه بتامکس را تکرار نکرد. همین عبرت از گذشته باعث شد تا سونی با همکاری فیلیپس، لوح فشرده یا همان CD را وارد بازار کنند که موفقیتی بسیار چشمگیر برای سونی بود. موفقیتی که شاید آن روز ها کمی عجیب به نظر می رسید، اما این روز ها به یک چیز کاملا عادی و معمولی تبدیل شده است. از دیگر محصولات جاودانه ی سونی می توان به فلاپی دیسک ها اشاره کرد. فلاپی دیسک هایی که شاید در مقایسه با حجم دیسک های امروزی، اصلا به حساب نیایند؛ چرا که چهار پنج مگابایت در دنیای امروزی، اصلا ارزشی ندارد. و هم چنین می توان به پلی استیشن ها نیز اشاره کرد. که اولین دستگاه بازی پلی استیشن در تاریخ ۴ دسامبر ۱۹۹۴ روانه بازار شد. و اکنون نیز سری چهارم این دستگاه بازی، یعنی پلی استیشن ۴، نیز روانه بازار شده است. هم چنین سونی در سال ۱۹۷۱ اولین ویدئو کاست دنیا را نیز ساخت و منتشر کرده بود. و در سال ۲۰۰۴ نیز PSP یا کنسول بازی های ویدئویی قابل حمل را نیز ابداع کرده بود.

اگر از این محصولات کمی فاصله بگیریم، و بخواهیم گشت و گذاری در دیگر محصولات سونی انجام دهیم، می بینیم که سونی در زمینه های تولید دوربین های عکاسی، تلویزیون ها، صنعت موسیقی و تولید گوشی های همراه است. هم چنین می توان به تولید تلویزیون های OLED در سال ۲۰۰۷ نیز اشاره کرد، تلویزیونی ۱۱ اینچی که علاوه بر کارت شبکه اینترنت، شمال خروجی های HDMI و USB بوده است. در سال ۲۰۰۸ نیز تلویزیون های OLED 27 اینچی Full HD را روانه بازار کرد. حال که با اندک تاریخچه ی شرکت سونی آشنا شده اید، اکنون وارد تعامل این شرکت با شرکت سوئدی اریکسون و تولید گوشی های همراه و هوشمند می شویم. پس با ما همراه باشید.

اریکسون، شرکتی سوئدی که قدمتی بسیار بیشتر از سونی دارد. شرکتی که در سال ۱۸۷۶ توسط شخصی به نام لارس مگنوس اریسکون پایه گذاری شد. فعالیت اولیه این شرکت در زمینه تعمیرات تجهیزات تلگراف بوده است. که بعد ها و با ورود تلفن های همراه و خروج تلگراف ها، فعالیت خود را به سمت تلفن های همراه و تجهیزات ارتباطی سوق داد.

در سال ۲۰۰۱، دو شرکت سونی ژاپن و شرکت ارتباطی اریکسون سوئد، شرکتی را برای تولید تلفن های همراه ایجاد کردند و نام آن را نیز Sony Ericsson گذاشتند. که دفتر مرکزی آن در شهر لندن قرار داشت. در سال ۲۰۰۲، این دو شرکت دست به کار مشترکی زیر چتر نام سونی اریکسون زدند و اولین گوشی سری W یا Walkman به بازار عرضه کردند. این سری گوشی ها، اولین گوشی هایی بودند که تمرکز اصلی آن ها بر روی موسیقی بوده است. و این کار نیز باعث ایجاد فضایی تازه در بازار موسیقی شده بود. یک سال بعد یعنی سال ۲۰۰۶، اولین گوشی های سایبرشات، گوشی هایی که دارای قابلیت های پیشرفته عکاسی بودند، را معرفی کردند. و در سال ۲۰۰۸ نیز اولین سری تلفن های همراه را با نام تجاری اکسپریا (Xperia) روانه بازار کردند. و پایان کار این دو شرکت نیز در سال ۲۰۱۱ بود. سالی که سونی با خرید رسمی تمام سهام شرکت اریکسون، مدیریت کامل شرکت را به دست گرفت و از سال ۲۰۱۲، محصولات خود را تحت نام Sony وارد بازار کرده است.

محصولات و اختراعات سونی : 

تلویزیون رنگی تری نیترون ۱۹۶۸

واکمن شخصی استریو ۱۹۷۹

دستگاه کوچک پخش دیسک ۱۹۸۲

دوربین بتاکم (BetaCam) برای پخش های تلویزیونی ۱۹۸۲

فلاپی دیسک ۱۹۸۳

دوربین هندی کم ۱۹۸۵

مینی دیسک ۱۹۹۲

پلی استیشن ۱۹۹۴

DVD 1997

مموری استیک ۱۹۹۸

AIBO 1999

پلی استیشن ۲ ۲۰۰۰ و …

Sony-Timeline

شاید خیلی از شما ها قبل از آن که گوشی های همراه هوشمند کنونی خود را داشته باشید، زمانی از تلفن های همراه معمولی استفاده می کردید و برای آن نیز خیلی ارزش قائل بودید. و حتی شاید دیدن نام آن ها، نوعی نوستالژی باشد. اکنون قصد داریم تا تمامی تلفن های همراه تولید شده توسط شرکت سونی اریکسون و سونی را برای شما به نمایش بگذاریم. ابتدا نگاهی به سری های مختلف تولید شده توسط شرکت سونی اریکسون می پردازیم.

گوشی های ساخته شده توسط شرکت سونی اریکسون:

سری D: گوشی های همراه متوسط، اختصاصی برای اپراتور T-Mobile. مدل ((D-750. (Deutsche Telekom)

سری F: گوشی های همراه متوسط. مدل ها (F100,F305,F500). (Fun)

سری J: گوشی های در حد پایین، دوربین ندارند. مدل ها J100-J300(Junior)

سری K: گوشی های همراه از حد پایین تا بالا، دوربین هایی با طراحی Dual Front ارائه می کنند. مدل های خاصی تحت نام CyberShot نام گذاری شده اند (Kamera سوئدی). مدل ها (K200-K850)

سری M: سری متوسط گوشی های هوشمند با سیستم عامل سیمبیان. مدل .(M600)(Messaging)

سری P: گوشی های هوشمند در سطح بالا با سیستم عامل سیمبیان. مدل ها (P800-P990,P1). (PDA)

سری S: گوشی های همراه سطح بالا تا متوسط به صورت چرخنده یا لغزنده. مدل ها (S302-S700/S710). (Swivel,Slider)

سری T: گوشی های همراه از سطح پایین تا سطح بالا و یک قالب دهی از اریکسون. مدل ها (T68-T715)(Tela)

سری V: گوشی های همراه متوسط به بالا، اختصاصی برای اپراتور Vodafone. مدل ها (V600-V800). (Vodafone)

سری W: گوشی های همراه سطح پایین تا بالا. نام گذاری شده تحت نام Walkman. مدل ها (W200-W995-W100,W20,W150,WT13,WT19 Live). (Walkman)

سری Z: گوشی های همراه سطح پایین تا بالای خانوادگی. مدل ها (Z200-Z800,Z1010). (Ze Bobber سوئدی)

سری R: گوشی های همراه سطح پایین با قابلیت منحصرا رادیو FM و AM. مدل ها (R300,R306). در تابستان ۲۰۰۸ ارائه شدند. (Radio)

سری C: گوشی های همراه متوسط به بالا، با دوربین های دیجیتال نسبتا حرفه ای، که در تابستان ۲۰۰۸ ارائه شدند. مدل (C510-C905). (CyberShot)

سری G: گوشی های متوسط به بالا، مخصوص وب گردی. با قابلیت پشتیبانی از نسل سوم سیم کارت. ارائه شده در سال ۲۰۰۸٫ مدل ها (G502-G900)(Generation Web)

سری X: گوشی های هوشمند متوسط به بالا و پرچمدار. اولین مدل از این سری در سال ۲۰۰۸ روانه بازار شد. مدل ها (X1-S,U,mini)(Xperia)

گوشی های ساخته شده توسط شرکت سونی:

سری X: این سری تلفن های همراه، در ادامه ی توالی گوشی های اکسپریا می باشد، ولی با این تفاوت که اریکسون از این مجموعه جدا شده و گوشی های جدید، تحت نام سونی روانه بازار می شوند. مدل ها (S-C3)(Xperia)

تبلت های شرکت سونی:

شرکت سونی تاکنون سه تبلت را به بازار عرضه کرده است، که این سه مدل عبارتند از: Xperia S- Z- Z2.

البته شرکت های سونی اریکسون و سونی، گوشی هایی را برای مناطق خاص (مانند ژاپن، آلمان، سوئد، آسیا و آمریکا) عرضه کرده است که از به دلیل زیادی مدل ها و عدم کاربرد آن ها در کشور ما، از بردن نام آن ها صرف نظر کرده ایم. البته مدلی مانند Xperia C که به صورت منطقه ای عرضه شده است، به بازار کشور ما نیز راه یافته بود.

تاریخ تولد و وفات بنیان گذاران شرکت سونی

آکیو موریتا در تاریخ ۳ اکتبر ۱۹۹۹ در سن ۷۸ سالگی بر اثر بیماری سینه‌ پهلو جان سپرد

ماسارو ایبوکا در تاریخ ۱۹ دسامبر سال ۱۹۹۷ در شهر توکیو ژاپن جان سپرد

Masaro&Iboka

منبع ترجمه:xperian.ir

 

 


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]