آیا میدانید اولین ویروس تلفن های همراه اولین بار چه دستگاههای را آلوده کرد؟

به دست -

همانطور که می دانید در حال حاضر ویروس ها بزرگترین تهدید برای گوشی هوشمند به حساب می آیند. هر چند که با کمی احتیاط در انتخاب اطلاعات و منابع دانلود آنها از اینترنت این خطر به مقدار زیادی کاهش می یابد. در این مطلب قصد داریم به بررسی شکل گیری این تهدید بپردازیم و ببینیم که دقیقاً از چه زمانی این ویروس ها برای گوشی های همراه خطر آفرین شدند.

یکی از آخرین این بدافزارها ویروسی به نام Simplocker بود که مانع از دسترسی کاربران به اطلاعات کارت حافظه اسمارت فون ها می شد و کاربران برای دسترسی دوباره به این اطلاعات مجبور بودند یک “غرامت” پرداخت کنند.

اما اولین ویروس گوشی های هوشمند که Cabir نام داشت در سال ۲۰۰۴ منتشر شد. این ویروس قادر بود گوشی های با سیستم عامل Symbian S60 مثل Nokia N-Gage، Nokia 6600 و نوکیا ۶۶۳۰ را آلوده کند. این ویروس علاوه بر آنکه بر روی صفحه نمایش گوشی عبارت Caribe را نمایش می داد به صورت خودکار با جستجو در محیط اطراف خود بلوتوث های فعال را شناسایی می کرد و با ارسال فایل Caribe.SIS سعی در انتشار این بد افزار می نمود. Caribe همچنین با روشن نگه داشتن بلوتوث به سرعت شارژ باتری را به انتها می رساند اما قادر به سرقت اطلاعات یا کرش کردن گوشی نبود.

درست است که Cabir به عنوان ویروسی ویرانگر شناخته نشد اما برای اولین بار نشان داد که گوشی های همراه هم به مانند کامپیوترها از آسیب این گونه از برنامه ها در امان نخواهند بود. مطمئناً این ویروس در رشد و ارتقاء بد افزارهایی که تحت گوشی های هوشمند عمل می کنند نقش ویژه ای داشته است.

بعد از آن بود که ویروس های پیشرفته تری همچون Skulls منتشر شد که قابلیت این را داشت که گوشی همراه شما را کاملاً قفل کند و حتی می توانست امکان برقراری تماس یا ارسال پیامک را هم از شما سلب کند!

منبع: Phonearena

 


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]