آیا میدانید اسمارت فون لمسی شما اعصاب حرکتی مغزتان را تقویت میکند؟

به دست -

اگر شما هم صاحب یک اسمارت فون های لمسی باشید میدانید که بعد از چند ماه کار کزدن به آن عادت میکنید و کارهایی را که روز اول انجام دادن آنها برایتان سخت بود حالا به سرعت در زیر انگشتان شما انجام میشود. واقعیت این است که اسمارت فونها علاوه بر تغییر دادن عادات، باعث تقویت شدن اعصاب حرکتی انگشتان شست و سبابه شما نیز میشوند.

گروهی از محققان در سوئیس به نتایج جالبی در تحقیقات خود در این زمینه دست یافته اند. آنها به تازگی کشف کرده اند که منطقه خاصی به نام somatosensory cortex در قسمت کورتکس مغز انسان وجود دارند که مستقیماً با نحوه حرکت انگشتان سبابه و شست در ارتباط است.

این محققان با مطالعه این قسمت از مغز افرادی که هر روز مدتی طولانی را با اسمارت فون لمسی خود کار میکنند دریافتند که ارتباط عصبی بین این سلولها در عرض چند ماه کاملاً تقویت شده و بسیار بهتر و روانتر از قبل عمل میکند و اگر این کار به مدت طولانی تکرار شود باعث رشد سلولهای این قسمت از مغز میشود.

حال اگر همین شخص، ارسال پیغام به دوستان خود و یا مرور روزانه صفحات اینترنتی را برای مدتی کنار بگذارد، این سلولای عصبی پس از مدتی دوباره ضعیف شده و به حالت اول خود باز میگردند.

در گزارش این محققان آمده است که کار کردن با گوشی های قدیمی چنین نتیجه ای را برای کاربر به همراه ندارد. آنها همچنین دریافتند که صفحه نمایش لمسی تلفن های هوشمند علاوه بر تاثیر بالا، باعث تغییر در نحوه درک اعداد توسط مغز میشود.

اینکه چنین تغییری در نحوه فعالیت سلولهای عصبی مغز برای انسان مفید است یا نه هنوز در حال بررسی علمی قرار دارد اما چیزی که روشن است این است که حتماً لازم نیست موسقیدان و یا نوازنده یک ساز مشکل مانند ویلن باشید تا شاهد تغییرات بنیادی در توانایی سلولهای عصبی مغزتان باشید.

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید اما توانایی یادگیری مغز انسان بسیار بالاست و در جریان آموختن هر چیزی قسمتهای خاصی از مغز که هنوز بسیاری از آنها برای علم ناشناخته مانده است بیشتر فعال شده و رشد میکنند.

ظاهراً اسمارت فون های امروزی هم علاوه بر آسان کردن انجام بسیاری از کارهای روزمره، ورزش مناسبی برای مغز هم محسوب میشوند!

منبع: phonearena

 


صفحه اینستا گرام مابرای مشاهده اخبار جدیدتکنولوژی به جمع هواداران ما در اینستاگرام بپیوندید!! Instagram.com/cyrusgroup

بنیامین زهتابیان هستم طراح و نویسنده وب و سردبیر مجله اینترنتی کوروش کبیر امیدوارم مطالب سایت برای شما مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

[RB:Blog_And_Post_Title]